Mest solgte biler august 2026: 16.206 nyregistreringer og 85,6% elbiler, rekord indtil september. Skoda Elroq vinder med 767, 74 foran Tesla Model Y.
Bilsalg august 2026: hvor mange biler blev solgt i Danmark?
Det danske bilmarked registrerede 16.206 nye personbiler i august 2026, en stigning på 9,4% fra juli (14.818) og på 18,3% fra august 2025 (13.694). Heraf var 13.875 rene elbiler og 10.523 erhvervsregistreret. August er dermed årets femtestørste måned efter juni, maj, marts og april.
Stigningen fra juli er sæsonmæssigt normal. Juli er sommerferiemåned og første måned i et nyt kvartal, hvor leverancepipelinen er tom efter kvartalsafslutningen i juni, og august er den første fulde arbejdsmåned efter ferien. August lå 28,1% over juli i 2023 og 11,2% over i 2024. Kun 2025 brød mønstret med et fald på 8,5%.
Månedens egentlige historie ligger dog ikke i volumen. 85,6% af augusts nyregistrerede personbiler var rene elbiler, den højeste andel i nogen enkelt måned siden 2018, hvor vores data begynder. Den forrige rekord var januar 2026 med 82,6%. Rekorden blev slået igen i september, se opdateringen nedenfor.
Månedens vinder er Skoda Elroq med 767 registreringer, anden månedssejr i træk og fjerde i 2026. Afstanden ned til Tesla Model Y er 74 biler, hvilket er årets tætteste opgør om førstepladsen og endnu tættere end julis 92.
Kort fortalt, august 2026: 16.206 nyregistreringer, 9,4% over juli og 18,3% over august 2025. 13.875 rene elbiler, svarende til en elbilandel på 85,6%, som var den højeste målt i en dansk måned indtil september. For første gang i dataperioden er der ingen benzin-, diesel- eller hybridbil blandt de 25 mest solgte modeller eller de 25 mest solgte varianter. Skoda Elroq er #1 med 767, 74 foran Tesla Model Y (693). Tesla Model 3 vender tilbage fra ingenting til #16 (274), og VW ID. Polo debuterer på #17 (266). Toyota Urban Cruiser (+76%) og Citroën ë-C3 (+64%) er månedens største stigninger i toppen.
Top 10 mest solgte biler i august 2026
| Placering | Model | Antal | Ændring fra juli |
|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Elroq | 767 | → (fra #1) |
| 2 | Tesla Model Y | 693 | → (fra #2) |
| 3 | Toyota bZ4X Touring | 538 | ↑3 (fra #6) |
| 4 | Skoda Enyaq | 498 | ↑3 (fra #7) |
| 5 | VW ID.4 | 477 | ↓1 (fra #4) |
| 6 | Toyota Urban Cruiser | 465 | ↑6 (fra #12) |
| 7 | Citroën ë-C3 | 462 | ↑2 (fra #9) |
| 8 | Renault 5 | 351 | ↑16 (fra #24) |
| 9 | Xpeng G6 | 342 | ↓6 (fra #3) |
| 10 | BMW iX3 | 334 | ↓2 (fra #8) |
Toppen er usædvanligt stabil. De to første pladser er uændrede fra juli, og otte af de ti modeller lå også i julis top 25. Bevægelsen sker i stedet lige under: Renault 5 springer 16 pladser og næsten fordobler sig fra 178 til 351, mens Xpeng G6 falder fra #3 til #9 med 342 mod 493 i juli.
Lige uden for listen ligger Toyota C-HR+ på #11 med 323 (op fra #22) og Citroën ë-C5 Aircross på #12 med 312 (op fra #19). Mercedes-Benz GLC rykker 14 pladser til #13 med 307, hvoraf 198 er elektriske.
Hvor høj er elbilandelen? 85,6% er dansk rekord
Opdatering 9. oktober 2026: Rekorden er slået igen. I september 2026 var 88,6% af de nyregistrerede personbiler elbiler (17.667 af 19.951). Opgjort på samme udtræk som septembertallene er augusts andel 85,7% (85,6% som oprindeligt publiceret her), og august er dermed den næsthøjeste måned i vores data. Se septemberanalysen for opdaterede tal.
Elbilandelen i august er 85,6%, altså 13.875 af 16.206 nyregistrerede personbiler. Vi har regnet hver eneste måned tilbage til januar 2018 igennem, og ingen anden måned kommer i nærheden.
De fem højeste måneder nogensinde er:
| Måned | Elbilandel | Elbiler / i alt |
|---|---|---|
| august 2026 | 85,6% | 13.875 / 16.206 |
| januar 2026 | 82,6% | 10.853 / 13.131 |
| april 2026 | 81,8% | 14.100 / 17.228 |
| december 2025 | 81,0% | 15.372 / 18.973 |
| februar 2026 | 80,9% | 9.923 / 12.270 |
Bemærk, at de fire tidligere rekordmåneder alle er lavsæson eller kvartalsskifte, hvor de flåde- og udlejningsleverancer, som trækker benzinandelen op, holder pause. August 2026 er den første rekordmåned med et volumen over 16.000 biler. Rekorden er altså ikke et resultat af, at markedet er skrumpet omkring elbilerne.
År-til-år er bevægelsen tydelig: august 2025 lå på 69,7% og august 2024 på 59,7%. På to år er andelen dermed steget med næsten 26 procentpoint.
Hvor langt ned på listen skal man for at finde en benzinbil?
Den mest konkrete måde at aflæse rekorden på er at se, hvor langt man skal ned ad listen, før man møder en bil med forbrændingsmotor.
I august 2026 er den højest placerede ikke-elbil BMW 5-Serie på 26. pladsen, og på variantniveau er det VW T-Roc 1,5 eTSI, også på 26. pladsen. Det er første gang i hele dataperioden tilbage til 2018, at hverken model- eller variantlisten har en benzin-, diesel- eller hybridbil i top 25. I juli lå Toyota Yaris Cross på variant-#10, i juni lå VW T-Roc på variant-#4, og i marts lå Nissan Qashqai på variant-#6.
Syv af de 50 mest solgte modeller i august er ikke elbiler, mod otte i juli. Det interessante er sammensætningen:
| Model | Placering | Antal | Udlejningsandel |
|---|---|---|---|
| BMW 5-Serie | 26 | 183 | 99% |
| VW T-Roc | 32 | 146 | 23% |
| Nissan Qashqai | 33 | 144 | 91% |
| BMW 3-Serie | 39 | 133 | 95% |
| Cupra Leon | 40 | 128 | 98% |
| Mercedes-Benz Sprinter | 46 | 108 | 0% |
| Cupra Formentor | 49 | 104 | 98% |
Fem af de syv er 91-99% udlejningsbiler. Mercedes-Benz Sprinter er 97% erhvervsregistreret og hører til i en helt anden kategori end en privatbil. Kun VW T-Roc med 23% udlejningsandel er en model, hvor et flertal af bilerne reelt går til almindelige købere. Med andre ord: der er i praksis kun én benzinmodel tilbage blandt Danmarks 50 mest solgte biler, som ikke er købt af en udlejningsflåde.
Hvor tæt var kampen om førstepladsen i august 2026?
Skoda Elroq vinder august med 767 registreringer, op 31% fra julis 587. Det er Elroqs fjerde månedssejr i 2026 efter marts, april og juli, og anden i træk.
Afstanden ned til Tesla Model Y er 74 biler. Julis 92 blev dengang beskrevet som årets tætteste opgør, og august slår det. Til sammenligning var margenen 695 biler i juni og 445 i januar. Sådan ser årets sejrsmargener ud:
| Måned | Vinder | Antal | Nummer to | Margen |
|---|---|---|---|---|
| januar | Toyota bZ4X | 1.350 | Skoda Elroq | 445 |
| februar | Toyota bZ4X | 1.364 | Skoda Elroq | 674 |
| marts | Skoda Elroq | 1.138 | Tesla Model Y | 320 |
| april | Skoda Elroq | 1.108 | Skoda Enyaq | 271 |
| maj | Tesla Model Y | 1.032 | Skoda Enyaq | 119 |
| juni | Tesla Model Y | 1.355 | Kia Niro | 695 |
| juli | Skoda Elroq | 587 | Tesla Model Y | 92 |
| august | Skoda Elroq | 767 | Tesla Model Y | 74 |
Skoda samlet set har en stærk måned. Enyaq stiger fra #7 til #4 med 498, og de to Skoda-elbiler leverer tilsammen 1.265 biler mod 1.018 i juli. Mærket ligger dermed som nummer tre i august efter Toyota (1.620) og Volkswagen (1.591).
Hvorfor svinger Teslas salgstal fra måned til måned?
Tesla Model 3 faldt helt ud af top 50 i juli med 12 registreringer. I august er den tilbage på #16 med 274. Tesla Model Y stiger samtidig fra 495 til 693, og Tesla lander på 967 registreringer i alt mod 508 i juli.
Det er kvartalsrytmen, der begynder at rulle. Tesla leverer størstedelen af sine ordrer i den sidste måned af hvert kvartal, og august er anden måned i tredje kvartal. Mønstret fra 2026 er entydigt: Model Y toppede med 818 i marts, 1.355 i juni og bør efter samme logik levere sin største måned i tredje kvartal i september. Model 3 følger samme takt, blot mere ekstremt: 627 i marts, 720 i maj, 421 i juni, 12 i juli og nu 274.
En vigtig note om Teslas tal: erhvervsandelen kan ikke bruges til at sige noget om, hvem der køber bilerne. Tesla indregistrerer i praksis bilerne i eget regi, inden de udleveres til slutkunden. Model Y ligger på 97% erhverv i august og har ligget mellem 94% og 99% hver eneste måned i 2026, hvilket er alt for fladt til at være reel købersammensætning. Model 3 ligger til gengæld på 26%. Forskellen mellem de to tal afspejler Teslas registreringspraksis, ikke at Model 3 skulle være mere privatkøbt end Model Y. Vi opgør derfor ikke privat mod erhverv for Tesla, sådan som vi gør for de øvrige mærker længere nede i artiklen.
Nye modeller: hvem er lige landet, og hvor hurtigt går det?
Fire modelnavne på augusts top 50 fandtes ikke på det danske marked for fire måneder siden. De står tilsammen for 1.274 registreringer, altså 7,9% af hele måneden.
Helt nye modeller
| Model | Første registrering i DK | Registreringer pr. måned til og med august | Erhverv |
|---|---|---|---|
| Toyota bZ4X Touring | maj 2026 | 16 → 390 → 443 → 538 | 85% |
| VW ID. Polo | juli 2026 | 2 → 266 | 92% |
| Zeekr 7GT | juni 2026 | 30 → 235 → 241 | 57% |
| Cupra Raval | juni 2026 | 173 → 202 → 229 | 30% |
VW ID. Polo er månedens egentlige nykommer. To biler blev registreret i juli, og i august lander den på 266 og en 17. plads. Den skal ikke forveksles med den benzindrevne VW Polo, som stadig registreres i meget små tal (to biler i august) og altså ikke er blevet afløst endnu. De to navne kører side om side, og det er præcis den test, vi bruger til at skelne en helt ny model fra en relancering.
29% af ID. Polo-registreringerne bærer udlejningstilladelse, hvilket er højt for en Volkswagen-elbil. Det mønster følger typisk demo- og forhandlerbiler i en lanceringsmåned og siger endnu ikke noget om, hvem der ender med at købe bilen. Til sammenligning ligger VW ID.4 på 2%.
Toyota bZ4X Touring fortsætter sin optrapning fjerde måned i træk: 16, 390, 443 og nu 538, som er dens bedste måned til dato. Den almindelige bZ4X falder samtidig til 137 registreringer og #37, så Touring sælger nu næsten fire gange så mange som den model, den er afledt af. Det forhold var omvendt så sent som i juni.
Zeekr 7GT og Cupra Raval flader begge ud omkring henholdsvis 241 og 229. Bemærk forskellen i køberprofil: bZ4X Touring og ID. Polo er 85% og 92% erhvervsregistreret og altså flådedrevne, mens Cupra Raval med 30% er overvejende privatkøbt.
Rettelse 1. oktober 2026: Polestar 4 Coupé er nedenfor nævnt som en debutant. Det er et navneskifte og ikke en ny model: navnet "Polestar 4" faldt fra 116 registreringer i juli til 15 i august, samme måned som "Polestar 4 Coupé" dukkede op med 55, og efter denne artikels egen definition er det en relancering. Mazda CX-6e er fortsat en helt ny model. Se septemberanalysen.
Tærsklen for tabellen er top 50, og bar'en steg i august, fra 91 registreringer i juli til 103. To debutanter ligger under: Polestar 4 Coupé (55) og Mazda CX-6e (48), som begge blev registreret i Danmark for første gang i august. Under tærsklen ligger også Deepal S05 (57), Subaru e-Outback (47) og MG MG4 Urban Electric (97).
Kia EV2 fortjener en note, selv om den falder uden for definitionen. Den fik sine to første registreringer i april 2026 og debuterer derfor ikke inden for vinduet, men reelt lander den først på markedet i august med 149 biler og en 30. plads.
Relanceringer: VW ID.3 Neo gennemfører navneskiftet
| Model | Nyt navn fra | Gammelt navn juli → august | Nyt navn i august | Familien juli → august |
|---|---|---|---|---|
| VW ID.3 → VW ID.3 Neo | juli 2026 | 18 → 9 | 222 | 168 → 231 |
Der er ingen ny relancering i august, men julis er værd at følge op på. VW satte den faceliftede ID.3 på markedet som "ID.3 Neo" i juli, hvor 150 af familiens 168 registreringer allerede bar det nye navn. I august bærer 222 ud af 231 det nye navn, altså 96%, mens det gamle navn er nede på ni biler.
Selve volumen vokser. Familien går fra 168 til 231, en stigning på 38% i en måned hvor markedet steg 9,4%, og modellen rykker fra #26 til #23. Med kun 18% erhvervsandel er den blandt de mest privatkøbte modeller på listen, hvilket er en anden profil end i lanceringsmåneden, hvor demo- og udlejningsbiler fyldte.
Sådan skelner vi de to fra hinanden: en relancering kendes på, at forgængeren holder op med at sælge i samme måned, som det nye navn dukker op. Gør den ikke det, er der tale om to modeller side om side. Det er derfor VW ID. Polo tæller som en helt ny model og ikke som en afløser for VW Polo.
Hvorfor falder antallet af nye udlejningsbiler om sommeren?
2.759 udlejningsbiler blev nyregistreret i august, svarende til 17,0% af markedet. Både antallet og andelen falder fra juli (2.897 og 19,6%), og andelen er den laveste siden april. Udlejningsselskaberne indregistrerer sommerflåden i maj og juni, så augusts tal er efterdønningerne af den cyklus.
De mest udlejningstunge modeller i august er BMW 5-Serie (99%), Cupra Leon og Cupra Formentor (begge 98%), BMW 3-Serie (95%) og Nissan Qashqai (91%). Alle fem er benzin- eller dieselbiler. Blandt elbilerne stikker Volvo EX30 ud med 51% og Kia EV2 med 39%.
Den bevægelse forklarer en stor del af elbilrekorden. Toyota Yaris Cross, som lå på #11 i juli med 274 registreringer og 90% udlejningsandel, falder i august til 76 og helt ud af top 50. Peugeot e-3008, Kia Niro, Mazda CX-5, Seat Arona og Renault Symbioz forsvinder på samme måde. Når udlejningsflåderne holder pause, forsvinder de sidste benzinbiler fra toppen af listen med dem.
Vil du vide, hvem der reelt ejer de danske udlejningsbiler, har vi gennemgået alle 224.000 af dem i en selvstændig analyse, hvor det viser sig, at kun 19% tilhører de klassiske udlejningskæder.
Hvilke varianter køber danskerne reelt? Top 20 efter variant
Når man læser officielle top-lister, grupperes alle versioner af en model under ét navn. "Skoda Enyaq" dækker både Enyaq 85, Enyaq 60, Enyaq RS, Coupé-varianterne og så videre. Variantdata afslører hvad folk reelt køber.
Bildata.io er den eneste danske kilde, der publicerer månedlig top 20 efter variant, herunder andelen af udlejningsbiler per variant. Tabellen herunder er fra august 2026, direkte fra rådata. "Udlejning %" viser andelen af registreringer med tilladelsen "Udlejning Uden Fører". Det er typisk udlejningsselskaber som Hertz, Sixt og Europcar, men tilladelsen dækker også importør- og demobiler, og den siger ikke i sig selv, at bilen er lejet ud.
| # | Model | Variant | Brændstof | Udlejning | Antal |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Skoda Elroq | El Aut1 | El | 3% | 742 |
| 2 | Tesla Model Y | Premium Long Range Baghjulstræk | El | 1% | 657 |
| 3 | Citroën ë-C3 | EL 113 5D Aut. | El | 6% | 462 |
| 4 | VW ID.4 | Elektro motor 286 1-trins automatisk | El | 2% | 450 |
| 5 | Toyota Urban Cruiser | 128 kW (174 hk) aut. gear | El | 6% | 437 |
| 6 | Skoda Enyaq | El Aut1 | El | 3% | 430 |
| 7 | Toyota bZ4X Touring | 280 kW (380 hk) aut. gear | El | 4% | 423 |
| 8 | BMW iX3 | 50 SAV xDrive | El | 0% | 333 |
| 9 | Citroën ë-C5 Aircross | EL 210 SUV Automatisk | El | 5% | 312 |
| 10 | Renault 5 | EV52 150 hp | El | 15% | 295 |
| 11 | Tesla Model 3 | Baghjulstræk | El | 0% | 266 |
| 12 | VW ID. Polo | Elektro motor 155 1-trins automatik | El | 29% | 266 |
| 13 | BMW iX1 | 20 SUV eDrive | El | 3% | 229 |
| 14 | Mercedes-Benz GLB | 250+ | El | 3% | 228 |
| 15 | Audi Q4 e-tron | e-tron performance | El | 14% | 226 |
| 16 | Renault Scenic | E-Tech Electric 87 kWh | El | 12% | 215 |
| 17 | Toyota C-HR+ | 165 kW (224 hk) aut. gear | El | 11% | 203 |
| 18 | Mercedes-Benz GLC | 400 SUV 4MATIC | El | 9% | 197 |
| 19 | Cupra Raval | Elektro motor 211 Aut. 1 trins | El | 8% | 189 |
| 20 | VW ID.Buzz | Elektro motor 286 1-trins-automatisk | El | 4% | 189 |
Variantnavne kommer direkte fra Motorregistret. Mindre forskelle i stavning og kapitalisering afspejler bilproducenternes egne indberetninger. To par ligger lige (Tesla Model 3 og VW ID. Polo på 266, Cupra Raval og VW ID.Buzz på 189), og vores rangering sorterer udelukkende på antal uden sekundær nøgle, så rækkefølgen mellem to lige store varianter er vilkårlig.
1. Ingen benzinbil i variant-top 25
Hele tabellen ovenfor er elektrisk, og det gælder også de fem næste pladser. Den højest placerede ikke-elbil er VW T-Roc 1,5 eTSI 150HK DSG7 på 26. pladsen med 146 registreringer. I juli lå Toyota Yaris Cross på #10 og T-Roc selv på #13.
Det er ikke bare en pæn måned. Vi har regnet efter måned for måned tilbage til januar 2018, og august 2026 er den første måned, hvor ingen bil med forbrændingsmotor når en top 25-placering på variantniveau. Så sent som i juni lå VW T-Roc på #4.
Reel privat efterspørgsel efter nye benzin- og hybridmodeller i toppen af det danske marked er dermed ikke bare faldende, den er væk fra listen. De benzinbiler, der stadig når top 50 på modelniveau, når den næsten alle via udlejningsflåder.
2. Skoda Elroq holder variant-førstepladsen
Variant-førstepladsen har skiftet hænder tre gange i 2026: Toyota bZ4X i januar og februar, Skoda Elroq i marts og april, Tesla Model Y i maj og juni. Siden juli har Skoda Elroq "El Aut1" haft den, og i august med 742 mod Model Ys 657.
Forklaringen er delvist strukturel og bør ikke overtolkes. Elroq sælges i Danmark reelt som én variant, så hele modellens volumen samler sig på én linje, mens andre modeller spreder sig over flere. Men Model Y er lige så koncentreret, idet 657 af de 693 registreringer (95%) ligger på én variant, så sammenligningen er rimelig. Bag Elroqs samlede tal ligger i øvrigt to udstyrsniveauer, Elroq 60 med 407 og Elroq 85 med 335, som Motorregistret indberetter under samme variantnavn.
3. Citroën ë-C3 er stadig den mest privatkøbte bil i toppen
Citroën ë-C3 stiger 64% fra juli til 462 registreringer og en syvendeplads, og alle 462 er samme variant, "EL 113 5D Aut.". Profilen er uændret fra juli: kun 22% er erhvervsregistreret og 6% er udlejning, så cirka 360 af bilerne er købt af private.
Den står ikke alene. Ti af de 50 mest solgte modeller i august har en erhvervsandel under 40%, når Tesla Model 3 holdes ude af hensyn til forbeholdet ovenfor: Peugeot e-208 (2%), Renault Twingo (6%), Citroën ë-C3 Aircross (15%), VW ID.3 (18%), Citroën ë-C3 (22%), Cupra Born (23%), Renault 5 (24%), Cupra Raval (30%), VW T-Roc (31%) og Renault 4 (32%). Det er billige, små elbiler, og de fylder mere, når flådeleverancerne er små.
4. Renaults måned
Renault leverer 886 personbiler i august og er dermed månedens ottendestørste mærke. Fire modeller når top 50: Renault 5 på #8 med 351 (op fra 178 i juli), Renault Scenic på #21 med 240, Renault Twingo på #28 med 156 og Renault 4 på #47 med 105.
Renault 5 er den mest bemærkelsesværdige. Den har ligget stabilt mellem 261 og 300 om måneden hele året, faldt til 178 i juli og springer nu til 351, som er dens bedste måned i 2026. Den solgte dog bedre i efteråret 2025, hvor september alene gav 534 registreringer. Med 24% erhvervsandel er den overvejende privatkøbt, og sammen med Twingo (6% erhverv) udgør de to Renaults billige elbiler en samlet privatorienteret volumen på 507 biler i august.
Hvem står bag væksten: private eller erhverv?
Markedet er 18,3% større end i august 2025, men væksten er ikke jævnt fordelt.
| Registreringstype | august 2026 | august 2025 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Med CVR-nummer (erhverv) | 10.523 (64,9%) | 8.030 (58,6%) | +31,0% |
| Uden CVR-nummer | 5.683 (35,1%) | 5.664 (41,4%) | +0,3% |
| I alt | 16.206 | 13.694 | +18,3% |
Antallet af registreringer uden CVR-nummer står praktisk talt stille, 5.683 mod 5.664 for et år siden. Hele markedets vækst på 2.512 biler ligger på erhvervssiden. Det er værd at holde fast i, når man læser elbilrekorden: den er i høj grad drevet af, at erhvervsflåderne er blevet elektriske.
Til gengæld har privatregistreringerne skiftet drivlinje endnu hurtigere end resten af markedet. 5.189 af de 5.683 registreringer uden CVR-nummer i august var elbiler, altså 91,3%, mod 72,8% i august 2025 og 57,0% i august 2024. Det er den højeste elbilandel blandt privatregistreringer i hele dataperioden.
Markedets samlede billede august 2026
| Metric | august 2026 | juli 2026 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Nyregistreringer i alt | 16.206 | 14.818 | +9,4% |
| Elbiler | 13.875 (85,6%) | 11.800 (79,6%) | +17,6% |
| Erhvervsregistreret | 10.523 (64,9%) | 10.063 (67,9%) | +4,6% |
| Udlejningsbiler | 2.759 (17,0%) | 2.897 (19,6%) | −4,8% |
Elbilerne vokser næsten dobbelt så hurtigt som markedet, mens udlejningsbilerne falder i absolutte tal. Erhvervsandelen falder tre procentpoint, fordi flere af de modeller, der voksede mest i august, er privatorienterede.
Sammenligningen med sidste år tegner et skarpere billede:
| Metric | august 2026 | august 2025 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Nyregistreringer i alt | 16.206 | 13.694 | +18,3% |
| Elbiler | 13.875 (85,6%) | 9.539 (69,7%) | +45,5% |
| Erhvervsregistreret | 10.523 (64,9%) | 8.030 (58,6%) | +31,0% |
| Udlejningsbiler | 2.759 (17,0%) | 2.503 (18,3%) | +10,2% |
Elbilandelen er gået fra 69,7% til 85,6% på tolv måneder, næsten seksten procentpoint. Antallet af nye biler med forbrændingsmotor er i samme periode faldet fra 4.155 til 2.331, altså 44%. Det er et af de kraftigste tolvmånedersfald i datasættet, men ikke det kraftigste: december 2025 lå 47% under december 2024.
Mest solgte biler i Danmark i 2026 indtil videre (til og med august)
Opdatering 9. oktober 2026: Skoda Enyaq ligger nu på tredjepladsen på årslisten. Til og med september står Enyaq på 5.395 mod Toyota bZ4X' 5.036, når bZ4X Touring tælles for sig. Med de efterindberetninger, der er kommet til siden, lå Enyaq allerede foran ved udgangen af august. Se septemberanalysen for opdaterede YTD-tal.
| # | Model | YTD 2026 (til og med august) |
|---|---|---|
| 1 | Skoda Elroq | 6.557 |
| 2 | Tesla Model Y | 5.533 |
| 3 | Toyota bZ4X | 4.868 |
| 4 | Skoda Enyaq | 4.834 |
| 5 | VW ID.4 | 4.238 |
| 6 | Xpeng G6 | 3.065 |
| 7 | Audi Q4 e-tron | 2.859 |
| 8 | Toyota C-HR+ | 2.736 |
| 9 | VW ID.Buzz | 2.513 |
| 10 | Toyota Urban Cruiser | 2.469 |
Modellernes YTD-tal i tabellen ovenfor er beregnet ved at summere de månedlige top 50 fra januar til august. Modeller, der falder uden for top 50 i en enkelt måned, bidrager 0 for den måned. Det påvirker ikke top 10, men det gør Tesla Model 3 (2.112) til et undervurderet tal, da den lå uden for listen i januar, april og juli.
Skoda Elroq holder årsføringen med 6.557 registreringer og et forspring på 1.024 biler ned til Tesla Model Y. Det interessante ligger på tredjepladsen: Toyota bZ4X (4.868) har kun 34 biler ned til Skoda Enyaq (4.834), og retningen er entydig. bZ4X faldt til 137 registreringer i august, mens Enyaq leverede 498. Vender det ikke, overtager Enyaq tredjepladsen i september.
Længere nede er Toyota C-HR+ (2.736) rykket forbi VW ID.Buzz (2.513), og Renault 5 (2.209) nærmer sig top 10.
Hele markedet år til dato, til og med august 2026: 134.207 nyregistreringer med 107.848 elbiler, altså 80,4% elbilandel. Det tal er summen af de månedlige totaler for hele markedet og har intet med top 50 at gøre.
Tendenser i august 2026
- Elbilandelen sætter dansk rekord med 85,6%. 13.875 af 16.206 biler. Det var den højeste andel i vores data, der går tilbage til 2018, indtil september nåede 88,6%.
- For første gang er hele top 25 elektrisk, både på model- og variantniveau. Højest placerede ikke-elbil er nummer 26 på begge lister.
- Skoda Elroq vinder anden måned i træk med 767, og margenen på 74 biler ned til Tesla Model Y er årets tætteste.
- Markedet vokser 18,3% mod sidste år, men hele væksten er erhvervsregistreret. Registreringer uden CVR-nummer står stille på 5.683.
- 91,3% af privatregistreringerne er elbiler, op fra 72,8% for et år siden.
- Tesla Model 3 vender tilbage fra ingenting til #16 med 274, og Tesla samlet fra 508 til 967 biler.
- VW ID. Polo debuterer på #17 med 266 og er månedens egentlige nykommer.
- Toyota Urban Cruiser (+76%) og Citroën ë-C3 (+64%) er de største stigninger i toppen, begge overvejende privatkøbte.
- Fire helt nye modeller står for 7,9% af måneden. Toyota bZ4X Touring, VW ID. Polo, Zeekr 7GT og Cupra Raval leverer 1.274 biler tilsammen.
- Udlejningsandelen falder til 17,0%, den laveste siden april, og tager de sidste benzinbiler i toppen med sig.
Datametode
Denne artikel er baseret på fuldstændige data for august 2026 (1.–31. august) fra det danske motorregister, som opgjort ved Motorregistrets ugentlige udtræk dateret 6. september 2026. Total-, elbil- og erhvervstal kommer fra Bildatas top-50 API for august og er afstemt direkte mod produktionsdatabasen. Både model- og variant-tal opgøres som unikke køretøjer pr. VIN (COUNT DISTINCT vin), altså det samme tælleprincip som officielle "nye køretøjer". Vi grupperer ikke varianter sammen, så hvor en bilproducent har valgt at indberette samme bil under lidt forskellige variantnavne, kan de fremstå som separate poster. Det er bevidst, så vi viser præcis, hvordan Motorregistret kategoriserer hver enkelt registrering.
Rekordpåstandene er efterprøvet på hele datasættet. Alle tre rekordpåstande i artiklen, "højeste elbilandel i en måned", "første måned uden en ikke-elbil i top 25" og "højeste elbilandel blandt privatregistreringer", er regnet igennem måned for måned fra januar 2018 til august 2026, ikke kun mod de nærmeste måneder. Elbilandelen er antallet af unikke VIN med drivmidlet El divideret med månedens samlede antal unikke VIN for personbiler.
Erhvervsandel opgøres som andelen af registreringer med et CVR-nummer tilknyttet, og "uden CVR-nummer" er komplementet, opgjort pr. VIN, så de to tal summer præcist til månedens total. Erhvervsandelen er et godt mål for de fleste mærker, men ikke for alle: nogle importører indregistrerer bilerne i eget regi, inden de udleveres til slutkunden, og for dem siger erhvervsandelen mere om registreringspraksis end om køberen. Tesla er det tydeligste eksempel i det danske marked, og vi opgør derfor ikke privat mod erhverv for Tesla. Af samme grund skal Teslas variantfordeling læses som et leveranceforløb i partier, ikke som et udtryk for, hvad køberne foretrækker.
Udlejningsdata identificeres via Motorregistrets juridiske tilladelsesstatus for biler hos udlejningsvirksomheder (Hertz, Sixt, Europcar, Avis med flere). Målingen er tilladelsen Udlejning Uden Fører, ikke en opdeling mellem udlejning og leasing. De to overlapper i begge retninger, uden at nogen af dem indeholder den anden (august 2026: 1.558 af 2.759 biler med tilladelse, altså 56%, har også registrerede leasingdatoer, mens 3.200 af 4.758 leasingbiler, altså 67%, slet ingen udlejningstilladelse har). Tallene gælder nyregistreringerne i august og ikke bilparken som helhed, hvor de samme to andele er henholdsvis 68% og 80%.
Drivmiddel på modelniveau. En model regnes efter det drivmiddel, langt de fleste af dens registreringer har. Det er derfor Mercedes-Benz GLC tæller som elbil på #13 med 198 elbiler ud af 307, og derfor Mercedes-Benz GLB tæller som elbil med 271 ud af 275. Hvor forskellen betyder noget for en konklusion, skriver vi begge tal. På variantniveau er drivmidlet aflæst direkte pr. variant, så tabellen over top 20 efter variant er ikke afhængig af den regel.
Nye modeller og relanceringer. En model tæller som ny, hvis dens første registrering i Danmark ligger inden for de seneste fire måneder. Vi stiller ikke krav om, at måneden skal være modellens bedste, for så ville en ny model, der dykker i sin tredje måned, forsvinde ud af opgørelsen og gøre afsnittet usammenligneligt fra måned til måned. Den tæller i stedet som relancering, hvis forgængeren holder op med at sælge i samme måned, som det nye navn dukker op. Modeltallene i det afsnit er grupperede, så Cupra Ravals 229 dækker både "Cupra Raval" og "SEAT Raval", mens tallene for selve navneskiftet nødvendigvis er ugrupperede, fordi de handler om, hvad bilen bliver indberettet som. Tabellen over helt nye modeller er afgrænset til top 50, og de debutanter, der falder udenfor, er nævnt i teksten.
Tallene for tidligere års augustmåneder er trukket direkte fra Motorregistret med samme tælleprincip som august 2026 (unikke VIN, personbiler), så år-til-år-sammenligningerne er metodisk ensartede. Til reference: august 2025 var 13.694 nye personbiler, august 2024 var 14.656 og august 2023 var 20.270.
Andre kilder til samme tal. Danmarks Statistik offentliggør også månedlige nyregistreringer af personbiler fordelt på ejerforhold og drivmiddel i tabel BIL51 i Statistikbanken. Vores tal vil sjældent matche præcist, og det er forventeligt: vi opgør ugentlige udtræk fra Motorregistret pr. unikt VIN og publicerer få dage efter månedsskiftet, mens Danmarks Statistik opgør efter egen afgrænsning og med en anden offentliggørelseskadence. Bruger man tallene til noget, der skal kunne dokumenteres, er Danmarks Statistik og Motorstyrelsen de officielle kilder. Vores styrke er aktualiteten og opdelingen på variantniveau, som ingen af dem publicerer.
Tallene afspejler data som opgjort ved seneste opdatering, og en måneds tal bevæger sig i begge retninger bagefter. Opad, fordi Motorregistret modtager efterindberetninger: juli-totalen er 14.818 her mod 14.719 i juli-artiklen, og juli havde 11.800 elbiler mod 11.701 dengang. Nedad for udlejningstallet, som ikke er en optælling, men en beholdning: udlejningstilladelsen bortfalder, når bilen sælges videre til en privat køber, så juli står nu på 2.897 udlejningsbiler mod 2.952 i juli-artiklen, altså 55 færre på et større samlet tal. Af samme grund vil augusts 2.759 heller ikke kunne genskabes senere. Ingen af tallene er forkerte, de er opgjort på hvert sit udtræk.
Alle juli-sammenligninger i denne artikel bruger de opdaterede juli-tal fra samme udtræk som augusttallene, og de kan derfor afvige fra juli-artiklen, der viser tallene som de så ud den 11. august. Det gælder også placeringer. Når to modeller lå tæt, kan de have byttet plads i den opdaterede opgørelse: juli-artiklen har VW ID.4 på #3 og Xpeng G6 på #4, mens de opdaterede tal vender rækkefølgen, og det samme gælder Toyota bZ4X Touring (#5 dengang, #6 nu) og VW ID.Buzz (#6 dengang, #5 nu). Kolonnen "Ændring fra juli" i tabellerne ovenfor bruger de opdaterede placeringer hele vejen igennem. Margenen mellem #1 og #2 i juli er tilsvarende 92 biler her mod 91 dengang, og Xpeng G6 står nu på 493 juli-registreringer mod 475 i juli-artiklen.
Kig på dataen selv
Vil du se alle modeller? Besøg vores Top 50 side for august 2026 for den komplette liste, eller udforsk detaljeret statistik med filtre og grafer. For variantdata findes der ingen public-facing side i dag, men det er noget, vi vil overveje at lægge op, hvis der er interesse.
Vil du se afgiften på en af bilerne?
Skoda Elroq, Citroën ë-C3 og Renault 5 koster ifølge importørernes prislister mellem 140.000 og 404.000 kr som nye. Elbiler med en nypris under cirka 420.000 kr betaler 0 kr i registreringsafgift i 2026, og først på de dyrere versioner og på modeller som BMW iX3 begynder afgiften at tælle. Læs vores komplette guide til registreringsafgift på elbiler i 2026, eller prøv vores gratis afgiftsberegner til at beregne afgiften på en konkret model og variant.
Rettelse 1. oktober 2026: Dette afsnit hævdede tidligere, at en betydelig del af prisen på top 10-modellerne er registreringsafgift. Det var forkert, og teksten ovenfor er rettet. Alle ti modeller i augusts top 10 er elbiler, og elbiler med en nypris under cirka 420.000 kr betaler 0 kr i registreringsafgift i 2026. Efter de listepriser, vi senest har indhentet fra importørerne (opgjort 1. oktober 2026), gælder det alle versioner af Skoda Elroq, Toyota bZ4X Touring, Toyota Urban Cruiser, Citroën ë-C3, Renault 5 og Xpeng G6. På Tesla Model Y, Skoda Enyaq og VW ID.4 betaler kun de dyreste versioner afgift, op til cirka 27.000 kr. BMW iX3 er den eneste model på listen, hvor alle versioner betaler: fra cirka 38.000 til 111.000 kr, svarende til 7,3% til 15,5% af prisen. Artiklens registreringstal er uændrede.
Månedsrapport for august 2026, publiceret 7. september 2026. Dansk bilstatistik baseret på det danske motorregister (DMR). Læs mere om vores datametode. Bildatas underliggende data opdateres ugentligt fra DMR.