Værditab på biler: restværdi efter 1, 3 og 5 år i Motorstyrelsens vurderinger

15. oktober 2026 • Vedran Perendija
værditab restværdi værditab bil værditab elbil brugte biler handelspris nedskrivningstabel leasing restværdi motorstyrelsen bilmarked analyse
Kurve over restværdi pr. alder for el-, benzin- og dieselbiler med en nypris på 350.000-670.000 kr. Elbiler ligger lavest i alle årgange og ender på 38,2% af nyprisen efter seks årgange

Efter tre årgange er elbiler med en nypris på 350.000-670.000 kr vurderet til 58% af nyprisen og benzinbiler til 67%. Medianer af Motorstyrelsens vurderinger.

Hvad har vi målt?

Værditabet på en bil bliver som regel opgjort som et skøn. Vi har i stedet set på, hvad Motorstyrelsen selv har vurderet brugte personbiler til. Hver gang en bil værdifastsættes, registreres en handelspris og bilens pris som ny. Forholdet mellem de to kalder vi her bilens restværdi: den vurderede handelspris i procent af nyprisen. Det er ikke den restværdi, der aftales i en leasingkontrakt.

Opgørelsen her er fra 28. september 2026 og bygger på vurderinger foretaget fra januar 2018 til september 2026. Af de 66.911 vurderinger i grundlaget kan 58.346 placeres efter alder, drivkraft og prisklasse, og det er dem, tallene bygger på. Hvert tal er medianen i sin gruppe, og en gruppe med færre end 30 vurderinger får ikke noget tal.

Alderen er målt i hele årgange: vurderingsåret minus det kalenderår, bilen blev registreret første gang. En bil "efter 1 årgang" kan derfor være alt fra få uger til knap to år gammel. Når overskrifterne siger 1, 3 og 5 år, er det den opgørelse, der menes.

Kort fortalt: Efter tre årgange er en elbil i mellemprisklassen (nypris 350.000-670.000 kr) vurderet til 57,6% af nyprisen, en benzinbil til 66,7% og en dieselbil til 64,5%. Efter fem er tallene 44,9%, 56,7% og 52,5%. Elbiler ligger lavest i alle prisklasser. Tallene ser bagud, kender ikke kilometerstanden og er ikke en prognose.

Hvor meget af nyprisen er tilbage efter 1, 3 og 5 år?

Tabellen viser medianen af handelspris i forhold til nypris, med antallet af vurderinger bag hvert tal i parentes.

Drivkraft og nypris Efter 1 årgang Efter 3 årgange Efter 5 årgange
El, under 350.000 kr 77,7% (1.112) 54,6% (1.174) 46,9% (317)
El, 350.000-670.000 kr 76,4% (2.353) 57,6% (1.297) 44,9% (232)
El, over 670.000 kr 71,9% (471) 50,4% (519) 40,1% (225)
Benzin, under 350.000 kr 84,5% (903) 75,8% (893) 67,6% (310)
Benzin, 350.000-670.000 kr 82,6% (709) 66,7% (1.077) 56,7% (673)
Benzin, over 670.000 kr 80,3% (900) 62,4% (2.835) 50,7% (2.947)
Diesel, under 350.000 kr 80,5% (225) 71,1% (264) 58,5% (98)
Diesel, 350.000-670.000 kr 85,1% (415) 64,5% (768) 52,5% (680)
Diesel, over 670.000 kr 87,7% (731) 61,0% (1.855) 46,5% (2.231)

Omregnet til værditab er personbiler i mellemprisklassen efter tre årgange vurderet 42% under nyprisen som elbil, 33% som benzinbil og 36% som dieselbil.

Afstanden til nyprisen er størst i de første rækker. I mellemprisklassen ligger elbiler efter én årgang knap en fjerdedel under nyprisen og benzinbiler godt en sjettedel. Mellem tredje og femte årgang er forskellen 10 til 13 procentpoint for alle tre drivkrafter.

Tabellen er et tværsnit. Bilerne bag tallet for fem årgange er ikke de samme som bilerne bag tallet for én, og vurderingerne er foretaget over hele perioden 2018-2026. Den viser ikke, hvordan én bil har udviklet sig, og heller ikke, hvordan en ny bil vil udvikle sig.

Elbiler er vurderet lavest

Elbiler ligger under benzinbiler i alle tre prisklasser og i alle tre aldre i tabellen. Efter tre årgange er afstanden:

Nypris El Benzin Forskel
Under 350.000 kr 54,6% 75,8% 21,2 procentpoint
350.000-670.000 kr 57,6% 66,7% 9,1 procentpoint
Over 670.000 kr 50,4% 62,4% 12,0 procentpoint

Afstanden er størst blandt de billigste biler:

Kurve over restværdi pr. alder for el-, benzin- og dieselbiler med en nypris under 350.000 kr. Efter tre årgange er elbiler vurderet til 54,6% af nyprisen, benzinbiler til 75,8% og dieselbiler til 71,1%.

Omregnet til en nypris på 500.000 kr svarer de to medianer i mellemprisklassen til omkring 288.000 kr for elbiler og 333.500 kr for benzinbiler, altså godt 45.000 kr mellem medianerne. Det er en omregning og ikke en sammenligning af to bestemte biler: en elbil og en benzinbil til samme nypris kan være meget forskellige biler.

Tallene siger ikke hvorfor. Én ting er dog værd at have med: restværdien måles mod den pris, bilen havde som ny. Er listepriserne på nye elbiler sat ned siden, trækker det brugtværdien ned i forhold til den oprindelige nypris, uden at den brugte bil er blevet dårligere. Det er én mulig forklaring, og vi har ikke målt den. Hvilke biler der bliver vurderet, kan også være forskelligt for elbiler og benzinbiler.

Spredningen er også stor. For elbiler i mellemprisklassen ligger den midterste halvdel af vurderingerne efter tre årgange mellem 52,4% og 64,2%. Det spænd er større end afstanden til benzinbilerne. Medianen er et midtpunkt, ikke et svar for en bestemt bil.

Hvordan ligger tallene i forhold til nedskrivningstabellen?

Når der ikke findes sammenlignelige biler, bruger Motorstyrelsen en nedskrivningstabel, der skriver nyprisen ned med en fast procentdel efter alder. Tabellen skelner mellem prisklasser, men ikke mellem drivkrafter. For biler med en nypris på 350.000-670.000 kr ser det sådan ud:

Række Tabellens restværdi Benzin, målt El, målt
1 80% 82,6% 76,4%
2 70% 72,5% 67,3%
3 65% 66,7% 57,6%
4 60% 63,0% 51,7%
5 55% 56,7% 44,9%

Benzinbilerne ligger omkring 2 til 3 procentpoint over tabellen i alle fem rækker. Elbilerne ligger under: afstanden er 3 til 4 procentpoint i de to første rækker og vokser til 10 i den femte.

Sammenligningen skal læses med to forbehold. Tabellens rækker begynder ved en fyldt årsdag ("over 1 år", "over 2 år"), mens vores årgange også rummer biler, der endnu ikke har nået den. Bilerne bag vores tal er derfor i gennemsnit yngre end bilerne i tabellens række, og det trækker i sig selv de målte tal op. De 2 til 3 procentpoint for benzinbiler kan altså ikke læses som et mål for, om tabellen rammer rigtigt. Og tabellen er selv en del af vurderingspraksis, så en del af vurderingerne bag de målte tal kan være fastsat efter den. Vi har beskrevet tabellen og resten af reglerne i guiden til værdifastsættelse hos Motorstyrelsen.

Hvorfor betyder værditabet noget for afgift og leasing?

Handelsprisen er udgangspunktet for registreringsafgiften på en brugt bil. Afgiften udgør samme andel af værdien som på en tilsvarende ny bil, så når handelsprisen falder, følger afgiften med ned. Det gælder ved import, og det gælder, når en leasingbil skal afregnes.

For en leasingbil på forholdsmæssig afgift betales en procentdel af den fulde afgift for hver påbegyndt måned, kontrakten løber. Når aftalen afbrydes, eller bilen udgår af ordningen, kan bilens aktuelle værdi fastsættes efter ansøgning, som skal indgives senest 7 dage efter. Så gøres regnestykket op: er der betalt mere afgift, end værditabet svarer til, betales forskellen tilbage, og er der betalt mindre, opkræves den (registreringsafgiftslovens § 3 b, stk. 9). Har bilen tabt mere i værdi, end de betalte procenter dækker, ender det altså med en regning.

For nye leasingbiler skal værdien efterprøves allerede inden for de første tre måneder. Det har vi gennemgået i artiklen om genberegning efter § 9 a.

Hvad kan tallene ikke?

Kurven er et mål for, hvad der er sket, og den har grænser, som hører med til hvert tal:

Seks grupper med for få vurderinger er udeladt, i alt 56 vurderinger. Det er blandt andet elbiler efter otte årgange, hvor der endnu kun findes en håndfuld.

Slå din egen model op

På værditabssiden kan du vælge drivkraft og prisklasse og se hele kurven år for år, med interval og antal vurderinger bag hvert punkt. Du kan også slå en konkret model op. Findes der nok vurderinger af modellen, får du modellens eget tal for bilens alder. Ellers får du tallet for prisklassen.

Skal værdien af en bestemt bil dokumenteres, viser afgiftsrapporten handelsprisen ud fra sammenlignelige annoncer og bilens værditab i forhold til Motorstyrelsens vurderinger, når der er nok af dem. Leasingselskaber kan se genberegneren, værditabskurven og afgiftsrapporten samlet på siden om leasing.


Tallene er hentet fra værditabskurven på bildata.io/vaerditab, som den var opgjort 28. september 2026: 58.346 vurderinger fordelt på alder, drivkraft og prisklasse, ud af 66.911 foretaget i perioden 4. januar 2018 til 1. september 2026. Kurven opdateres løbende, så siden kan vise nyere tal end artiklen. Kilden er Motorstyrelsens egne vurderinger i Motorregistret. Artiklen er en beskrivelse af målte tal og ikke en vurdering af en bestemt bil.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor meget taber en bil i værdi på 3 år?
Det afhænger af drivkraft og prisklasse. I Motorstyrelsens vurderinger fra 2018 til september 2026 er personbiler med en nypris på 350.000-670.000 kr tre årgange efter første registrering vurderet til 57,6% af nyprisen som elbil (1.297 vurderinger), 66,7% som benzinbil (1.077) og 64,5% som dieselbil (768). Det svarer til et værditab på 42%, 33% og 36%. Tallene er medianer, ser bagud og er ikke en prognose.
Taber elbiler mere i værdi end benzinbiler?
I Motorstyrelsens vurderinger ligger elbiler lavere end benzinbiler i alle tre prisklasser efter 1, 3 og 5 årgange. Efter tre årgange er forskellen 9 procentpoint for biler med en nypris på 350.000-670.000 kr, 12 procentpoint over 670.000 kr og 21 procentpoint under 350.000 kr. Tallene er medianer af vurderinger fra 2018 til 2026. De siger ikke hvorfor, og de kan ikke tage højde for kilometerstand.
Hvad er en bil værd efter 5 år?
Fem årgange efter første registrering er medianen for personbiler med en nypris på 350.000-670.000 kr 44,9% af nyprisen for elbiler (232 vurderinger), 56,7% for benzinbiler (673) og 52,5% for dieselbiler (680). Tallene bygger på Motorstyrelsens egne vurderinger fra 2018 til september 2026 og beskriver, hvad biler er blevet vurderet til, ikke hvad en bestemt bil vil være værd.
Kan tallene bruges til at fastsætte en restværdi i en leasingaftale?
Nej, ikke som prognose. Kurven viser, hvad biler af samme alder, drivkraft og prisklasse er blevet vurderet til hos Motorstyrelsen fra 2018 til 2026. En aftalt restværdi kan holdes op mod de tal, men kurven kender ikke kilometerstanden, og grundlaget er typisk importerede biler og leasingbiler. Den siger ikke, hvad en bestemt bil er værd, når aftalen udløber.

Se også