Udlejningsbiler i Danmark: 224.000 personbiler under lup, og hvorfor elbilerne halter bagud

11. april 2026 • Vedran Perendija
udlejningsbiler leasingbiler flådebiler bilsalg danmark elbiler cupra formentor cupra terramar nissan qashqai semler mobility europcar bilstatistik bilmarked analyse
Cupra Formentor (grå, front), en af modellerne hvor flest indregistreringer bærer udlejningstilladelse

Kun 19% af Danmarks 224.000 udlejningsregistrerede personbiler tilhører Europcar og Sixt. Resten er forhandlerbiler og flåder, og flåden halter bagud.

Opdateret 29. august 2026: Hele artiklen er regnet om på friske tal fra motorregistret, og ni punkter fra april-udgaven er rettet. De væsentligste: en påstand om, at Cupras salgstal var en bogføringsøvelse, er trukket helt tilbage, antallet er 224.414 og ikke 283.694, elbils-sammenligningen brugte to tal, der ikke kunne stilles op mod hinanden, og tre selskaber var beskrevet forkert. Se rettelseslisten nederst i artiklen.

Hvor mange biler i Danmark har udlejningstilladelse?

224.414 personbiler i det danske motorregister bærer lige nu tilladelsestypen "Udlejning Uden Fører". Det er den danske registreringskategori for biler, der må udlejes uden chauffør, og den dækker alt fra klassiske lejebiler til forhandlernes lånebiler og demobiler. Målt mod de 2.036.589 personbiler, vi har registreringer på siden 2018, svarer det til 11,0%. Det er ikke hver niende bil på vejen, for vores data begynder i 2018 og dækker ikke den ældre del af bilparken, men hver niende bil vi har en registrering på.

To ting er værd at slå fast med det samme, fordi de begge er nemme at læse forkert.

Tallet er en bestand, ikke et regnskab. Tilladelsen er noget, en bil har lige nu, ikke noget den har haft. Da vi opgjorde det i april 2026, lød tallet på 283.694 for alle køretøjstyper. I dag er det samme tal 233.125, og 224.414 af dem er personbiler. Bilerne er ikke forsvundet, det er tilladelserne, der er. Det gælder også bagud i tid: i april talte vi 38.365 nye udlejningsregistreringer i 2025, og i dag kan vi kun se 37.488 af dem, selvom 2025 for længst er et lukket år. Når en flådebil sælges videre til en privatkunde, følger tilladelsen ikke med. Enhver opgørelse af den her type er derfor et øjebliksbillede. Vores er trukket den 29. august 2026 på data, der rækker til og med 22. august. Resten af artiklen holder sig til personbiler.

Tilladelsen er ikke det samme som leasing. Det er to forskellige felter i registret, og de overlapper i begge retninger, uden at det ene rummer det andet. Vi vender tilbage til, hvor meget, for tallet er mere interessant, end man skulle tro.

Kort fortalt: Af de 224.414 personbiler med udlejningstilladelse tilhører kun 19,0% et traditionelt udlejningsselskab, nemlig Sixt via Mobility Service Danmark (22.534 biler) og Europcar (20.025 biler). Den største enkeltflåde er Semler Mobility Retail A/S med 39.737 biler, altså VW-koncernens danske forhandlerled, der primært registrerer lånebiler og demobiler. Det mest opsigtsvækkende enkelttal: 89,9% af alle Cupra Terramar i Danmark kører på en udlejningstilladelse. Og elbilskløften er blevet enorm. I 2026 er 92,2% af de personbiler, der indregistreres uden udlejningstilladelse, elbiler. Blandt dem med tilladelse er tallet 27,3%. For markedet under ét, hvor begge grupper indgår, er elbilsandelen 80,1%.

Hvem har Danmarks udlejningstilladelser?

Bag de 224.414 biler står 677 forskellige CVR-numre. Kun 699 biler, svarende til 0,3%, mangler et CVR helt. Her er de ti største:

# Virksomhed Biler med tilladelse Typisk model
1 Semler Mobility Retail A/S 39.737 VW T-Roc
2 Mobility Service Danmark A/S (Sixt) 22.534 BMW 3-Serie
3 Europcar Mobility Group Denmark A/S 20.025 Nissan Qashqai
4 Jan Nygaard A/S (BMW-forhandler) 15.977 BMW 3-Serie
5 Autohuset Vestergaard A/S Personvogne 12.482 Nissan Qashqai
6 Terminalen Esbjerg A/S 8.329 Nissan Qashqai
7 Bjørn Caning's Eftf. A/S (Cupra-forhandler) 8.238 Cupra Formentor
8 Via Biler A/S 7.387 Toyota RAV4
9 Van Mossel Automotive Group Denmark A/S 6.547 Mercedes A-Klasse
10 Ejner Hessel A/S (Mercedes-forhandler) 5.369 Renault Clio

Kun to selskaber i top 10 er rigtige udlejningsfirmaer. Resten er bilforhandlere og forhandlerkoncerner. Det ændrer, hvordan dansk registreringsstatistik bør læses.

Blandt de internationale udlejningskæder er det reelt kun Europcar og Sixt, der har flåder af betydning i Danmark. Sixt kører i Danmark gennem franchisepartneren Mobility Service Danmark A/S (CVR 27972721), og med 22.534 personbiler er de nu landets største udlejningsflåde. Det er nyt siden april, hvor Europcar lå foran, og de to har bevæget sig hver sin vej: opgjort på alle køretøjstyper er Sixt gået fra 20.814 til 22.871 biler, mens Europcar er faldet fra 25.652 til 21.436. Hertz driver Danmark gennem First Rent a Car Denmark A/S (CVR 27006124), og under det CVR-nummer står der i dag ingen personbiler med udlejningstilladelse. Det samme gælder Avis Budget Leasing Denmark (CVR 39484145). Begge kan have biler under andre selskaber, vi ikke har identificeret, men i det omfang de er der, er de små. Enterprise, Alamo, National, Thrifty og Dollar dukker slet ikke op. Det danske udlejningsmarked er i praksis et tohestevæddeløb.

Hvem er Semler Mobility Retail, og hvorfor har de 39.737 tilladelser?

Semler Gruppen importerer hele Volkswagen-koncernen til Danmark gennem datterselskabet Skandinavisk Motor Co. A/S, altså VW, Audi, Skoda, Seat, Cupra og Porsche. Semler Mobility Retail A/S er koncernens forhandlerled. Registret fortæller ikke, hvad den enkelte bil bruges til, men en forhandlerkoncerns tilladelsesbiler er typisk:

Deres mest udbredte model er VW T-Roc med 3.845 biler, tæt fulgt af Audi A3 Sportback med 3.740. Bemærk, at det er en helt anden virksomhed end Semler Mobility CH A/S, der kun har 162 biler med tilladelse. De to blev forvekslet i april-udgaven af denne artikel, og det er rettet nedenfor.

90% af alle Cupra Terramar i Danmark har udlejningstilladelse

Det mest bemærkelsesværdige fund i vores data er stadig Cupra, og siden april er det blevet skarpere. Cupra Terramar, der kom til Danmark i slutningen af 2024, er nu den model i landet med den højeste andel af udlejningsregistreringer overhovedet:

Model Biler i alt Heraf med tilladelse Andel
Cupra Terramar 2.028 1.824 89,9%
Cupra Formentor 6.975 6.097 87,4%
Cupra Leon 3.493 2.914 83,4%
BMW X2 2.539 1.598 62,9%
Renault Austral 2.697 1.661 61,6%
BMW 4-serie 3.847 2.203 57,3%
BMW X1 11.096 5.963 53,7%

Ni ud af ti Terramar i Danmark står altså hos en virksomhed med udlejningstilladelse og ikke hos en privat ejer. For Formentor er det knap ni ud af ti. En forudsætning hører med for Terramar: modellen kom først til landet i slutningen af 2024, og en ny model har haft kortere tid til at blive solgt videre til private end en model, der har været på markedet i år. En del af de 89,9% er derfor modellens alder og ikke kun Cupras registreringspraksis. Formentor og Leon har været her længe nok til, at den indvending ikke gælder dem. Formentor-bestanden er spredt over mange ejere: Semler Mobility Retail har flest med 2.320, forhandleren Bjørn Caning's Eftf. A/S har 2.228, og resten fordeler sig på en række mindre selskaber.

Til sammenligning ligger en folkelig model som Toyota RAV4 på 34,4%, og Skoda Octavia helt nede på 12,3%. Der er det i langt højere grad private, der står som ejere.

De tyske premiummærker er også flådedrevne

Cupra er det mest ekstreme tilfælde, men BMW er tæt på. BMW X1, X2, 1-, 2-, 4- og 5-Serie ligger alle mellem 47% og 63%, og Audi A3 Sportback og A5 Sportback omkring 46%. Det er forhandlerlånebiler og demobiler, der puster de tyske mærkers markedsandele op.

Elbilskløften er vokset til 65 procentpoint

Her ligger artiklens vigtigste rettelse. I april sammenlignede vi udlejningsflådens elbilsandel med "det danske privatmarked", men det tal indeholdt de udlejningsbiler, det blev holdt op imod. Den rigtige sammenligning er mellem biler med og uden tilladelse, og den er langt mere dramatisk:

År Nye med tilladelse Elbilsandel med tilladelse Elbilsandel uden tilladelse
2020 16.843 1,8% 16,6%
2021 22.871 4,8% 35,2%
2022 26.324 7,2% 48,9%
2023 29.344 4,5% 57,5%
2024 31.485 3,2% 67,7%
2025 36.178 9,8% 83,9%
2026 (til 22. aug.) 24.063 27,3% 92,2%

Fra 2022 til 2024 faldt elbilsandelen blandt nye tilladelsesbiler fra 7,2% til 3,2%, mens den uden for flåden steg fra 48,9% til 67,7%. De to kurver bevægede sig i hver sin retning i to år. Der blev endda registreret færre elbiler i flåden i 2024 (1.020) end i 2022 (1.904), og det gælder uanset hvordan man vender kohorterne.

I 2026 er kløften stadig på 65 procentpoint. Ni ud af ti nye personbiler uden udlejningstilladelse er elbiler. Blandt dem med tilladelse er det knap tre ud af ti.

To forbehold hører med, og de rammer tabellen forskelligt.

Antallet i venstre kolonne er udtyndet. Kolonnen tæller de biler, der stadig har tilladelsen i dag, ikke dem der fik den dengang. Jo længere tilbage en årgang ligger, jo flere har nået at miste den, så tallet for 2020 er mere udtyndet end tallet for 2026. Årgangenes indbyrdes størrelse skal derfor ikke læses som vækst.

Det andet forbehold rammer begge procentkolonner. De er talt på biler, der stadig står i registret 22. august 2026, ikke på årets nyregistreringer. For ældre årgange er den bestand tyndet for benzin- og dieselbiler, som forlader registret hurtigere end elbiler. Samtidig er den udvidet med brugtimporterede biler, der bærer en gammel første registreringsdato og i høj grad er elbiler. Begge dele trækker op: vores 2023-årgang står samlet på 50,9% elbiler, mens markedets nyregistreringer i 2023 lå på 36,3%. Niveauerne for de ældste årgange er altså ikke årets markedsandele. Forskellen mellem de to kolonner er stadig den bedste sammenligning, vi kan lave, men de to grupper udveksler biler med hinanden, så heller ikke den er helt fri for det samme forbehold.

Hvorfor gik flåderne baglæns på elbiler i 2023 og 2024?

Forklaringen har to dele, og begge holder stadig efter genberegningen.

Tesla trak resten af markedet op, men ikke flåden. Den 13. januar 2023 satte Tesla priserne markant ned i Danmark, og den billigste Model Y faldt over 100.000 kr. Det udløste en eksplosion i privat elbilssalg og var stærkt medvirkende til, at elbilsandelen på hele markedet nåede 36,3% i 2023. Men Tesla er nærmest fraværende i flåden, med 87 tilladelsesbiler i 2022, 62 i 2023 og 42 i 2024. Væksten gik flåden forbi.

Renault Zoe forsvandt og tog flådens elbilsmotor med sig. Renault stoppede produktionen af Zoe den 30. marts 2024 efter 426.706 producerede biler. Renault var den suverænt største elbilsleverandør til den danske udlejningsflåde, og faldet er brutalt:

Mærke 2022 2023 2024 2025 2026 (til 22. aug.)
Renault 802 68 69 311 501
Mercedes 80 233 146 421 894
Toyota 74 15 45 157 1.167
VW 99 84 79 434 297
BMW 89 162 85 404 161
Cupra 115 44 79 75 134
FIAT 79 66 11 11 1

Renaults fald fra 802 til 68 elbiler på ét år er på 734 biler. Det er mere end hele flådens samlede nedgang på 576 elbiler fra 2022 til 2023, fordi flere andre mærker faktisk voksede i samme periode. Uden Zoe-kollapset ville flåden være gået frem. Zoe var den billige arbejdshest for flådeejere, og da den forsvandt, fandtes der ikke en tilsvarende billig afløser.

Vendingen kom i 2025 og er accelereret kraftigt i 2026, men den ser helt anderledes ud end før. Toyota er gået fra 45 elbiler i flåden i 2024 til 1.167 i 2026 og er nu den største leverandør. Mercedes er nummer to med 894. Renault er tilbage med 501, men er ikke længere den dominerende. Flåden ventede på den næste generation af prisvenlige elbiler, og den kom fra andre mærker end sidst.

Semler har hele VW-koncernens elbilsprogram, men køber selv benzin

Semler Mobility Retail har adgang til det bredeste elbilssortiment i branchen gennem VW-koncernen, altså ID.3, ID.4, ID.5, ID.7, Cupra Born, Cupra Tavascan, Skoda Enyaq, Skoda Elroq, Audi Q4 og Q6 e-tron samt Porsche Taycan. Alligevel er kun 2,3% af de 20.779 biler, de har indregistreret med tilladelse siden 2024, elbiler. Det er 478 biler ud af godt tyve tusind.

De 2,3% er værd at holde op mod de andre store flåder i 2026:

Gruppe Nye i 2026 Elbiler Elbilsandel
Alle øvrige flåder 16.507 6.072 36,8%
Semler Mobility Retail 2.613 225 8,6%
Europcar og Sixt 4.872 267 5,5%
Bilabonnement A/S 71 0 0,0%

De to grupper, man skulle forvente gik forrest, ligger bagest. Den virksomhed, der har adgang til flest elbilsmodeller, og de to udlejningsselskaber, hvis biler er mest synlige i gadebilledet, elektrificerer alle sammen langsommere end resten af flåden tilsammen.

Nissan Qashqai er Danmarks mest udlejningsregistrerede bil

Nissan Qashqai topper listen over modeller med flest udlejningstilladelser, med 11.232 biler foran BMW 3-Serie med 8.910. Af samtlige 34.281 Qashqai i registret er 32,8% registreret med tilladelsen.

Ejerskabet er koncentreret hos ganske få:

Virksomhed Qashqai med tilladelse
Terminalen Esbjerg A/S 2.638
Europcar Mobility Group 2.210
Autohuset Vestergaard A/S 1.043
Marno Auto A/S 791
Andersen Biler A/S 773
Mobility Service Danmark (Sixt) 762

Terminalen Esbjerg er ikke et udlejningsfirma, men en bilforhandler. Selskabet er en del af forhandlerkæden Terminalen under NCG Retail, og dets flåde er domineret af BMW (4.694 biler) og Nissan (2.925), hvilket passer på en forhandler med lånebiler og demobiler, ikke på et udlejningsselskab. Sammen med søsterselskaberne ejer Terminalen-kæden 3.520 Qashqai med tilladelse, svarende til 31,3% af de 11.232 Qashqai der har en. Selskabets egne registreringer stopper i 2024, og forhandleren i Esbjerg lukkede 1. december 2025, så den flåde er en historisk bestand, ikke en aktiv udlejningsforretning.

Først efter Terminalen finder vi Europcar som den største reelle udlejer af Qashqai.

To tredjedele af flåden er også leasingbiler

Det her er den del, der er nemmest at læse forkert, og som vi selv har rettet i vores øvrige artikler.

Udlejningstilladelsen fortæller kun, at bilen må udlejes uden chauffør. Den siger intet om, hvorvidt bilen også er leaset. Registret har et helt separat felt til leasingperioden, og de to overlapper kraftigt i begge retninger:

Ingen af de to grupper indeholder den anden. Det betyder, at man ikke kan bruge udlejningstilladelsen til at skille udlejning fra leasing, og at man heller ikke kan læse "biler uden udlejningstilladelse" som "private købere". Den sidste gruppe indeholder stadig hele erhvervsmarkedet og størstedelen af al leasing.

Overlappet er ret stabilt over tid, bortset fra det igangværende år, hvor leasingdatoerne endnu ikke er fuldt indberettet:

År Nye med tilladelse Heraf også leasingdateret
2022 26.324 66,9%
2023 29.344 75,7%
2024 31.485 73,7%
2025 36.178 70,8%
2026 (til 22. aug.) 24.063 50,4%

Kun 19% er egentlig udlejning

Vi har grupperet de 677 CVR-numre efter virksomhedstype. Grupperne herunder er dem, vi kan navngive med sikkerhed. Resten er en lang hale af CVR-numre, vi ikke har klassificeret enkeltvis:

Kategori CVR-numre Biler Andel Elbilsandel
Øvrige, mest bilforhandlere 663 121.682 54,2% 10,7%
Traditionel udlejning (Europcar, Sixt) 2 42.559 19,0% 2,7%
Semler Mobility Retail 1 39.737 17,7% 1,4%
Forhandlerkæden Terminalen 7 12.212 5,4% 2,3%
Bilabonnement A/S 1 4.151 1,8% 1,2%
Bilsynsselskaber (Applus, DEKRA) 2 3.212 1,4% 38,5%
Uden CVR 0 699 0,3% 10,6%
Semler Mobility CH 1 162 0,1% 16,0%

Den lange hale på 663 CVR-numre er domineret af bilforhandlere. Alene Jan Nygaard, Autohuset Vestergaard, Bjørn Caning, Via Biler, Van Mossel og Ejner Hessel står tilsammen for 56.000 af de 121.682 biler.

Tre ting springer i øjnene:

  1. Traditionelle udlejningsselskaber udgør kun 19,0%. Fire femtedele af det, motorregistret kalder udlejning, er forhandlerbiler, abonnementer og andre flåder.

  2. Bilsynsselskaberne er suverænt bedst til elbiler med 38,5% mod 7,3% for flåden som helhed, altså mere end fem gange. Det er to selskaber, DEKRA med 1.642 biler og Applus med 1.570, og Renault Zoe er den mest udbredte model hos dem begge. De valgte den billigste elbil på markedet som standardprøvebil og er blevet ved med elbiler, efter Zoe forsvandt.

  3. De traditionelle udlejningsselskaber ligger på 2,7%, altså godt en tredjedel af flådegennemsnittet. Kun Bilabonnement (1,2%), Semler Mobility Retail (1,4%) og Terminalen (2,3%) ligger lavere. Netop de virksomheder, hvis biler er mest synlige for offentligheden, er blandt de langsomste.

Hvad betyder det for bilstatistikken?

Når vi taler om "mest solgte biler i Danmark", tæller opgørelsen alle nyregistreringer med, også de tusindvis af forhandlerlånebiler og flådebiler, der ikke er solgt til en privatkunde som nye.

Det betyder, at:

Og en advarsel, der gælder alle tal af den her type: udlejningstilladelsen er ikke et filter for private købere. Fjerner man tilladelsesbilerne, sidder man tilbage med et tal, der stadig indeholder hele erhvervsmarkedet og fire femtedele af al leasing.

Det er ikke et problem med dataene. Det er et problem med, hvordan de bliver læst. Registreringstal fortæller, hvad der bliver registreret, ikke hvad der bliver købt af private danskere.

Kig selv i dataen

Vil du grave i flådedata selv? Besøg vores detaljerede statistikside og filtrer på biltype og registreringsperiode.

Rettelser

Denne artikel blev oprindeligt udgivet 11. april 2026 og gennemregnet på ny 29. august 2026. Følgende blev rettet:


Data er hentet fra det danske motorregister (DMR) og Erhvervsstyrelsens CVR-register. Tallene er trukket 29. august 2026 fra et udtræk, der rækker til og med 22. august 2026, og dækker personbiler, bortset fra de steder hvor alle køretøjstyper udtrykkeligt er nævnt.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange udlejningsbiler er der i Danmark?
224.414 personbiler i det danske motorregister har tilladelsen "Udlejning Uden Fører" pr. 22. august 2026. Tæller man alle køretøjstyper med, er tallet 233.125. Tallet er en bestand, der løbende falder, når flådebiler sælges videre til private og mister tilladelsen, så det kan ikke lægges sammen over tid. Målt mod de personbiler, der er registreret siden 2018, svarer det til 11,0%.
Er en udlejningsbil det samme som en leasingbil?
Nej. Udlejningstilladelsen og leasingkontrakten er to forskellige felter i motorregistret, og de overlapper i begge retninger, uden at det ene rummer det andet. 67,6% af personbilerne med udlejningstilladelse har også registrerede leasingdatoer, mens 79,7% af alle leasingdaterede personbiler slet ingen udlejningstilladelse har. Man kan derfor ikke bruge tilladelsen til at skille udlejning fra leasing.
Hvem har flest udlejningsbiler i Danmark?
Semler Mobility Retail A/S har med 39.737 personbiler flest udlejningstilladelser i Danmark, men det er en forhandlerkoncern, ikke et udlejningsfirma. Den største egentlige udlejningsflåde er Sixt via Mobility Service Danmark A/S med 22.534 biler, foran Europcar med 20.025. Kun 19,0% af alle biler med tilladelsen tilhører et traditionelt udlejningsselskab.
Hvilken bilmodel har flest udlejningstilladelser?
Nissan Qashqai har flest med 11.232 biler, foran BMW 3-Serie med 8.910. Den højeste andel har Cupra Terramar, hvor 89,9% af alle biler i registret står med udlejningstilladelse, fulgt af Cupra Formentor med 87,4%. Terramar kom først til Danmark i slutningen af 2024, så en del af de 89,9% er modellens alder: nye biler har haft kortere tid til at blive solgt videre til private. Formentor har været på markedet længe nok til, at det forbehold ikke gælder. Til sammenligning ligger Skoda Octavia på 12,3%.
Hvor stor er elbilsandelen i udlejningsflåden?
Blandt personbiler med 2026 som første registreringsår er 27,3% af dem med udlejningstilladelse elbiler, mod 92,2% af dem uden. Ser man på hele bestanden af udlejningsbiler frem for kun de nyeste, er elbilsandelen 7,3%. Flåderne halter dermed markant efter resten af markedet. Bemærk, at tallene er talt på de biler, der stadig står i registret, ikke på årets officielle nyregistreringer, så de skal ikke læses som markedsandele.

Se også