Mest solgte biler oktober 2026: 18.932 nyregistreringer og 88,2% elbiler. VW ID.4 vinder med 616 foran VW ID.Buzz (597) og Audi Q4 e-tron (590).
Bilsalg oktober 2026: hvor mange biler blev solgt i Danmark?
VW ID.4 var den mest solgte bil i Danmark i oktober 2026 med 616 nyregistreringer. I alt blev der registreret 18.932 nye personbiler, viser Bildatas opgørelse af Motorregistret (DMR). Det er 8,8% flere end i oktober 2025 (17.398) og 6,2% færre end i september (20.179). Heraf var 16.700 rene elbiler og 11.456 erhvervsregistreret. Det er den største oktobermåned siden 2019, hvor tallet var 19.871.
Kort fortalt, oktober 2026: 18.932 nyregistreringer, 8,8% flere end i oktober 2025. 16.700 rene elbiler, svarende til en elbilandel på 88,2%, den næsthøjeste målt i en dansk måned efter septembers 88,6%. VW ID.4 er nummer et med 616 foran VW ID.Buzz (597) og Audi Q4 e-tron (590), og Volkswagen-koncernen har fem af de syv første pladser. Tesla falder ud af top 50 med 137 biler i alt. MG ZS HEV kommer ind på #8 med 423 biler, som alle har en leasingaftale på 30 dage. Udlejningsandelen er 13,0%, årets laveste.
Faldet fra september følger kvartalsrytmen. Oktober er første måned i et nyt kvartal, og i 2025 lå oktober omkring 7% under september.
Vil du se de brugte biler, der bliver hentet hjem fra udlandet, finder du dem på Importerede biler.
Månedens historie er Volkswagen-koncernen. VW ID.4, VW ID.Buzz og Audi Q4 e-tron tager de tre første pladser med kun 26 biler imellem sig. VW ID.3 er nummer fem og VW ID. Polo nummer syv. Volkswagen er også månedens største mærke med 2.643 personbiler, foran Toyota (1.439) og Mercedes-Benz (1.376).
Månedens anden historie er, hvem der mangler. Tesla Model Y og Model 3, som tog de to første pladser i september, står tilsammen på 137, og Skoda Elroq og Enyaq har deres laveste måned i 2026.
Top 10 mest solgte biler i oktober 2026
VW ID.4 er den mest solgte bil i Danmark i oktober 2026 med 616 registreringer, foran VW ID.Buzz med 597 og Audi Q4 e-tron med 590.
| Placering | Model | Antal | Ændring fra september |
|---|---|---|---|
| 1 | VW ID.4 | 616 | ↑6 (fra #7) |
| 2 | VW ID.Buzz | 597 | ↑7 (fra #9) |
| 3 | Audi Q4 e-tron | 590 | ↑5 (fra #8) |
| 4 | Toyota bZ4X Touring | 504 | ↑6 (fra #10) |
| 5 | VW ID.3 | 479 | ↑16 (fra #21) |
| 6 | Mercedes-Benz GLB | 463 | ↑6 (fra #12) |
| 7 | VW ID. Polo | 439 | ↓1 (fra #6) |
| 8 | MG ZS HEV | 423 | ny (100 i september) |
| 9 | VinFast VF 6 | 399 | ny (2 i september) |
| 10 | Volvo EX40 | 394 | ↑19 (fra #29) |
Toyota bZ4X Touring og Toyota bZ4X er to modeller i vores opgørelse. Toyota sælger Touring som en selvstændig model ved siden af bZ4X, og Motorregistret fører dem hver for sig. Talte man dem som én bil, ville bZ4X med 648 registreringer (504 Touring og 144 bZ4X) være månedens mest solgte, 32 foran VW ID.4.
Hvor blev Tesla og Skoda af?
Tesla registrerede 137 personbiler i oktober mod 2.300 i september. Det er det mønster, vi beskrev i septemberanalysen: leverancerne topper i kvartalets sidste måned og falder kraftigt i den næste. I oktober 2025 var tallet 103, og i juli, første måned i tredje kvartal, var det 508. Oktober er den første måned i 2026, hvor ingen Tesla-model er med i top 50, og det siger mere om, hvornår bilerne bliver leveret, end om efterspørgslen.
Skoda er sværere at forklare ud fra data alene. Mærket registrerede 1.047 personbiler i oktober mod 1.540 i september og 2.470 i oktober 2025. Skoda Elroq står på 288 og Skoda Enyaq på 281, og for begge er det årets laveste månedstal. Til gengæld kommer to nye Skoda-elbiler ind på listen: Skoda Epiq på #21 med 261 og Skoda Peaq på #45 med 147. Vi kender ikke årsagen til faldet for Elroq og Enyaq, og én måned siger ikke meget om retningen. Elroq fører stadig klart årets statistik.
Hvor høj er elbilandelen? 88,2% er den næsthøjeste nogensinde
Elbilandelen i oktober er 88,2%, altså 16.700 af 18.932 nyregistrerede personbiler. Kun september 2026 har haft en højere andel i vores data, som går tilbage til januar 2018.
De fem højeste måneder nogensinde er nu:
| Måned | Elbilandel | Elbiler / i alt |
|---|---|---|
| september 2026 | 88,6% | 17.882 / 20.179 |
| oktober 2026 | 88,2% | 16.700 / 18.932 |
| august 2026 | 85,8% | 14.133 / 16.481 |
| januar 2026 | 82,8% | 11.003 / 13.283 |
| april 2026 | 82,0% | 14.261 / 17.391 |
I september kom en del af rekorden fra Teslas 2.300 elbiler. I oktober spiller Tesla ingen rolle: uden Teslas 137 biler er andelen 88,1%. Den trækkes til gengæld ned af de 423 MG ZS HEV, som er hybridbiler med benzinmotor. Uden dem ville andelen have været 90,2%.
Sammenlignet med oktober de foregående år er bevægelsen stor. I oktober 2025 var andelen 72,4%, i oktober 2024 65,4% og i oktober 2023 51,7%. På ét år er andelen steget knap 16 procentpoint, og antallet af nye benzin- og dieselbiler er faldet fra 4.798 til 2.232, altså 53,5%.
MG ZS HEV: 423 biler med en leasingaftale på 30 dage
Tre af de 50 mest solgte modeller i oktober 2026 er overvejende benzin- eller dieselbiler. Alle fire fra september (BMW 3-Serie, Cupra Formentor, Mercedes-Benz GLA og Renault Clio) er faldet ud af listen, og tre nye er kommet til:
| Model | Placering | Antal | Erhverv | Udlejningsandel |
|---|---|---|---|---|
| MG ZS HEV | 8 | 423 | 0% | 0% |
| VW T-Roc | 39 | 158 | 59% | 20% |
| BMW 5-Serie | 50 | 138 | 99% | 99% |
Alle 423 MG ZS HEV har en leasingaftale på præcis 30 dage. Bilerne er registreret mellem 7. og 30. oktober, til privat personkørsel, uden CVR-nummer og uden udlejningstilladelse. Det er ikke nyt for modellen: siden september 2025 har næsten hver eneste MG ZS HEV, der er registreret i Danmark, haft en leasingaftale på højst 31 dage, men tidligere har det højst været 187 biler på en måned.
På hele markedet er de helt korte leasingaftaler blevet sjældne. 500 nye personbiler fik i oktober en leasingaftale på højst 31 dage, og 423 af dem var MG ZS HEV. I oktober 2025 var tallet 1.706, fordelt på blandt andre Cupra Formentor, Audi A5 Avant, Audi A3 Sportback og VW T-Roc. Vi kender ikke formålet med aftalerne og kan ikke se, hvem der står bag dem. Derfor læser vi hverken bilernes manglende CVR-nummer eller placeringen på listen som et udtryk for, at private købere har valgt modellen.
De to andre følger samme mønster som i september. VW T-Roc sælges både med og uden CVR-nummer, og kun 20% bærer udlejningstilladelse, mens BMW 5-Serie næsten udelukkende er udlejningsbiler. Af månedens 2.232 benzin- og dieselbiler (hybrider tæller med under deres brændstof) bærer 1.038 udlejningstilladelse, og regner man MG ZS HEV fra, er det 57%.
De syv mest solgte modeller er elbiler, når en model regnes efter det drivmiddel, de fleste af dens registreringer har. Reglen har en begrænsning: Mercedes-Benz GLC på #12 tæller som elbil med 296 elbiler ud af 358, men de øvrige 62 er benzin- og dieselbiler. Det samme gælder i mindre grad Mercedes-Benz GLB (12 af 463) og CLA (10 af 292).
Nye modeller: hvilke er kommet til, og hvor hurtigt sælger de?
Tre modeller på oktobers top 50 blev registreret i Danmark første gang i juli eller senere. De står tilsammen for 753 registreringer, altså 4,0% af måneden.
Helt nye modeller
| Model | Første registrering i DK | Registreringer pr. måned til og med oktober | Erhverv |
|---|---|---|---|
| VW ID. Polo | juli 2026 | 2 → 266 → 491 → 439 | 69% |
| Mazda CX-6e | august 2026 | 48 → 330 → 167 | 72% |
| Skoda Peaq | september 2026 | 58 → 147 | 88% |
VW ID. Polo holder sig i toppen i sin fjerde måned med 439 og en syvendeplads. Erhvervsandelen har svinget fra 92% i august over 41% i september til 69% i oktober, så det er for tidligt at sige, hvem der køber bilen. Mazda CX-6e falder fra 330 til 167 efter en stærk anden måned.
Skoda Peaq er Skodas nye store elbil og står i Motorregistret under tre modelnavne efter batteristørrelse, Peaq 60, Peaq 90 og Peaq 90x, som vi lægger sammen, ligesom vi gør med Elroq. 88% af bilerne er erhvervsregistreret.
Skoda Epiq er formelt ikke med, fordi den første bil blev registreret i juni, uden for de seneste fire måneder. Reelt er oktober dens anden rigtige måned, og den går fra 110 til 261 og en 21. plads. Profilen har ændret sig på samme måde som ID. Polos gjorde i september: i september bar 55% af bilerne udlejningstilladelse, i oktober er det 8%, og 69% er registreret uden CVR-nummer. VinFast VF 6 er heller ikke ny. Den fik sine første 180 registreringer i juni sammen med 380 VinFast VF 8, og mærket har derefter været næsten fraværende indtil oktober.
Tærsklen for tabellen er top 50, som i oktober ligger på 138 registreringer mod 124 i september. Under tærsklen vokser Leapmotor B03X fra 29 i september til 131, og Leapmotor B05 fra 21 til 87. Sammen med Leapmotor B10 (156, #40) giver det mærket 374 personbiler i oktober mod 120 i september. Ingen af de to nye Leapmotor-modeller afløser en forgænger, der holder op med at sælge.
Relanceringer: VW ID.3 Neo og Polestar 4 Coupé
| Model | Nyt navn fra | Gammelt navn september → oktober | Nyt navn i oktober | Familien september → oktober |
|---|---|---|---|---|
| VW ID.3 → VW ID.3 Neo | juli 2026 | 1 → 0 | 479 | 259 → 479 |
| Polestar 4 → Polestar 4 Coupé | august 2026 | 9 → 3 | 74 | 206 → 77 |
VW ID.3 Neo har afsluttet sit navneskifte og giver familien dens bedste måned i 2026 med 479 og en femteplads. Kun 21 af de 479 biler er registreret med CVR-nummer, så 96% er registreret uden, og det er ID.3 Neo, der står for flest af månedens registreringer uden CVR-nummer, foran MG ZS HEV. Polestar 4 Coupé falder fra 197 til 74.
Sådan skelner vi: en relancering kendes på, at forgængeren holder op med at sælge i samme måned, som det nye navn dukker op. Gør den ikke det, er der tale om to modeller side om side. Vi ser kun, hvad bilerne bliver indberettet som i Motorregistret, og udtaler os derfor om navnet og ikke om, hvad der teknisk er ændret på bilen.
Hvor mange udlejningsbiler blev registreret i oktober?
2.461 af oktobers nyregistreringer bærer udlejningstilladelse, svarende til 13,0% af markedet, den laveste andel i 2026. I september var andelen 15,1%, og i oktober 2025 17,7%.
Blandt modeller med mindst 50 registreringer er de mest udlejningstunge Audi Q3 Sportback (100%), BMW 5-Serie (99%), BMW 3-Serie (97%), Cupra Terramar (94%), Cupra Formentor (92%) og BMW X1 (89%). Ingen af dem er elbiler. Blandt elbiler med mindst 50 registreringer har Kia EV3 (71%) og Lexus RZ (62%) den højeste udlejningsandel, og i top 50 stikker MG MGS5 ud med 40%, MG MGS6 med 31% og Hyundai Ioniq 5 med 26%.
Faldet hænger sammen med, at benzin- og dieselbilerne forsvinder. 1.038 nye benzin- og dieselbiler fik udlejningstilladelse i oktober mod 2.819 i oktober 2025. Elbilerne tager kun en del af pladsen: 1.423 elbiler fik tilladelsen i oktober mod 254 for et år siden. Vil du vide, hvem der reelt ejer de danske udlejningsbiler, har vi gennemgået alle 224.000 af dem i en selvstændig analyse, opgjort i august 2026.
Hvilke varianter bliver indregistreret? Top 20 efter variant
En modelliste lægger alle versioner af en bil sammen under ét navn. Variantlisten viser til gengæld også, hvordan bilmærkerne indberetter: Volkswagen og Audi skriver motoren i variantfeltet, mens Skoda skriver batteristørrelsen i modelnavnet og kun "El Aut1" i variantfeltet. Hvor modelnavnet rummer mere end modellen, som "Epiq 55" eller "ID.7 Tourer", står det ekstra foran varianten. Variantlisten viser altså, hvad der faktisk er blevet indregistreret. Øverst ligger VW ID.4 "Elektro motor 286 1-trins automatisk" med 569 registreringer.
Vi kender ikke andre danske kilder, der hver måned offentliggør en top 20 efter variant med udlejningsandel pr. variant. Tabellen herunder dækker oktober 2026 og kommer direkte fra rådata. Kolonnen "Udlejning" viser andelen af registreringer med tilladelsen "Udlejning Uden Fører". Den sidder typisk på biler hos udlejningsselskaber som Hertz, Sixt og Europcar, men også på importør- og demobiler, og den siger ikke i sig selv, at bilen er lejet ud.
| # | Model | Variant | Brændstof | Udlejning | Antal |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VW ID.4 | Elektro motor 286 1-trins automatisk | El | 4% | 569 |
| 2 | Audi Q4 e-tron | e-tron performance | El | 10% | 488 |
| 3 | VW ID.Buzz | People Elektro motor 286 1-trins-automatisk | El | 1% | 478 |
| 4 | VW ID. Polo | Elektro motor 155 1-trins automatik | El | 1% | 439 |
| 5 | MG ZS HEV | 1.5 5-dørs Aut. 3 | Benzin | 0% | 423 |
| 6 | Mercedes-Benz GLB | 250+ | El | 2% | 395 |
| 7 | Toyota bZ4X Touring | 280 kW (380 hk) aut. gear | El | 10% | 350 |
| 8 | Volvo EX40 | Extended Range RWD | El | 8% | 347 |
| 9 | Renault 5 | EV52 150 hp | El | 6% | 309 |
| 10 | BMW iX3 | 50 SAV xDrive | El | 0% | 278 |
| 11 | Mercedes-Benz GLC | 400 SUV 4MATIC | El | 2% | 276 |
| 12 | Skoda Epiq | 55 El Aut1 | El | 8% | 261 |
| 13 | Toyota Urban Cruiser | 128 kW (174 hk) aut. gear | El | 5% | 255 |
| 14 | VW ID.3 | Neo Elektro motor 140 1-trins automatik | El | 2% | 249 |
| 15 | Toyota C-HR+ | 165 kW (224 hk) aut. gear | El | 10% | 242 |
| 16 | Renault Twingo | EV27 80 hp | El | 2% | 234 |
| 17 | BMW iX1 | 20 SUV eDrive | El | 0% | 233 |
| 18 | Citroën ë-C5 Aircross | EL 210 SUV Automatisk | El | 4% | 221 |
| 19 | VW ID.7 | Tourer Elektro motor 210 1-trins automatisk | El | 6% | 220 |
| 20 | Renault Scenic | E-Tech Electric 87 kWh | El | 12% | 214 |
Variantnavnene kommer fra Motorregistret, med det ekstra fra modelnavnet foran. Mindre forskelle i stavning og kapitalisering afspejler bilproducenternes egne indberetninger. VinFast VF 6 står som to varianter, "130" (200) og "130 KW" (199), og når derfor ikke top 20, selv om det er den samme bil.
1. Volkswagen-koncernen har de fire første pladser
VW ID.4 "Elektro motor 286 1-trins automatisk" står for 569 af modellens 616 registreringer, altså 92%. Audi Q4 e-tron performance står for 488 af 590, og med Sportback-udgaven af samme variant er det 541, også 92%. De to modeller sælges i praksis i én udgave. Det gælder ikke VW ID.3, hvor den mest solgte variant kun står for 249 af 479.
Opgjort på samme måde havde Tesla Model Y "Premium Long Range Baghjulstræk" førstepladsen på variantlisten i juli, august og september. I artiklerne for juli og august stod Skoda Elroq "El Aut1" øverst, fordi Elroq 60 og Elroq 85 dengang blev talt som én variant. Ingen Tesla-variant er med i top 20 i oktober.
2. Den første ikke-elbil er nummer fem
Opgjort på samme måde var de 43 mest solgte varianter i september elbiler (42 i septemberartiklen), og den første ikke-elbil var en udlejningsbil. I oktober er MG ZS HEV nummer fem, og den bærer ingen udlejningstilladelse. Som beskrevet ovenfor har alle 423 biler en leasingaftale på 30 dage. Den næste ikke-elbil på variantlisten er VW T-Roc 1,5 eTSI på #35 med 158.
3. De små elbiler sælges uden CVR-nummer
Renault Twingo kommer ind på #23 på modellisten med 234 registreringer, og kun 3% af dem er erhvervsregistreret. Elleve af de 50 mest solgte modeller har en erhvervsandel under 40%, når MG ZS HEV og VinFast VF 6 holdes ude: Renault Twingo (3%), VW ID.3 (4%), Peugeot e-2008 (6%), Peugeot e-208 (12%), Renault 5 (15%), Citroën ë-C3 (17%), Citroën ë-C3 Aircross (19%), Cupra Born (20%), Skoda Epiq (31%), Cupra Raval (34%) og Toyota Urban Cruiser (39%). Næsten alle er små eller mellemstore elbiler i den billige ende af markedet.
Hvem står bag væksten: med eller uden CVR-nummer?
Markedet er 8,8% større end i oktober 2025, og på hele markedet vokser registreringerne uden CVR-nummer mest. Men 822 af månedens registreringer uden CVR-nummer er MG ZS HEV og VinFast VF 6, som begge kommer i partier og ligesom Tesla ikke siger noget om køberne. Derfor viser vi tallene både med og uden Tesla, MG ZS HEV og VinFast VF 6.
| Registreringstype | oktober 2026 | oktober 2025 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Med CVR-nummer (erhverv) | 11.456 (60,5%) | 10.730 (61,7%) | +6,8% |
| Uden CVR-nummer | 7.476 (39,5%) | 6.668 (38,3%) | +12,1% |
| I alt | 18.932 | 17.398 | +8,8% |
| Med CVR-nummer, uden Tesla, MG ZS HEV og VinFast | 11.385 | 10.653 | +6,9% |
| Uden CVR-nummer, uden Tesla, MG ZS HEV og VinFast | 6.588 | 6.515 | +1,1% |
Uden Tesla, MG ZS HEV og VinFast ligger væksten på erhvervssiden, ligesom i august og september. MG ZS HEV og VinFast står alene for 695 af stigningen på 808 i registreringerne uden CVR-nummer.
Drivmidlet er til gengæld entydigt. 6.669 af de 7.476 registreringer uden CVR-nummer var elbiler, altså 89,2%. Det er lavere end septembers 92,8%, men alene på grund af MG ZS HEV: uden de 423 biler er andelen 94,6%. I oktober 2025 var andelen 78,9%.
Markedets samlede billede i oktober 2026
| Nøgletal | oktober 2026 | september 2026 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Nyregistreringer i alt | 18.932 | 20.179 | −6,2% |
| Elbiler | 16.700 (88,2%) | 17.882 (88,6%) | −6,6% |
| Erhvervsregistreret | 11.456 (60,5%) | 12.853 (63,7%) | −10,9% |
| Udlejningsbiler | 2.461 (13,0%) | 3.050 (15,1%) | −19,3% |
Både erhvervs- og udlejningstallet falder mere end markedet. Udlejningstallet for september er allerede faldet en smule, siden bilerne blev registreret, fordi tilladelsen bortfalder ved videresalg, så faldet på 19,3% er en anelse for lavt.
Sammenligningen med sidste år tegner et skarpere billede:
| Nøgletal | oktober 2026 | oktober 2025 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Nyregistreringer i alt | 18.932 | 17.398 | +8,8% |
| Elbiler | 16.700 (88,2%) | 12.600 (72,4%) | +32,5% |
| Benzin- og dieselbiler | 2.232 (11,8%) | 4.798 (27,6%) | −53,5% |
| Erhvervsregistreret | 11.456 (60,5%) | 10.730 (61,7%) | +6,8% |
| Udlejningsbiler | 2.461 (13,0%) | 3.073 (17,7%) | −19,9% |
Markedet vokser med 1.534 biler, men antallet af elbiler vokser med 4.100, og antallet af benzin- og dieselbiler falder med 2.566. Udlejningstallet for 2025 skal læses med det forbehold, at tilladelsen bortfalder, når bilen sælges videre, så sidste års tal er lavere i dag, end det var dengang, og faldet er reelt større end 19,9%.
Mest solgte biler i Danmark i 2026 indtil videre (til og med oktober)
Skoda Elroq er den mest solgte bil i Danmark i 2026 til og med oktober med 7.612 registreringer, foran Tesla Model Y med 6.773 og Skoda Enyaq med 5.678.
| # | Model | År til dato 2026 (til og med oktober) |
|---|---|---|
| 1 | Skoda Elroq | 7.612 |
| 2 | Tesla Model Y | 6.773 |
| 3 | Skoda Enyaq | 5.678 |
| 4 | VW ID.4 | 5.338 |
| 5 | Toyota bZ4X | 5.185 |
| 6 | Audi Q4 e-tron | 3.902 |
| 7 | Toyota C-HR+ | 3.636 |
| 8 | Xpeng G6 | 3.579 |
| 9 | VW ID.Buzz | 3.556 |
| 10 | Tesla Model 3 | 3.198 |
Modellernes tal i tabellen ovenfor er beregnet ved at summere de månedlige top 50 fra januar til oktober. Modeller, der falder uden for top 50 i en enkelt måned, bidrager 0 for den måned. Det gør begge Tesla-modeller til lidt for lave tal: Model Y mangler sine 69 registreringer fra oktober, og Model 3 sine 68 fra oktober og 43 fra januar, april og juli. Månederne januar til august er desuden opgjort på tidligere udtræk, så tallene ligger lidt under en frisk optælling. Rækkefølgen i top 10 påvirkes ikke.
VW ID.4 overhaler Toyota bZ4X og ligger nu på fjerdepladsen med 5.338 mod 5.185. Oktober er den bedste måned for ID.4 siden april, mens bZ4X står på 144. Vi tæller bZ4X Touring som en selvstændig model, sådan som Motorregistret gør. Lægges de to sammen, står bZ4X-familien på 7.491 og ligger kun 121 biler efter Skoda Elroq.
Skoda Elroq holder årsføringen, og forspringet til Tesla Model Y vokser fra omkring 550 til 839 biler, fordi Model Y næsten ikke registreres i oktober. VW ID.Buzz går fra tiende- til niendepladsen, og Tesla Model 3 falder til tiendepladsen, stadig foran Toyota Urban Cruiser (2.997) og Renault 5 (2.969).
Hele markedet år til dato, til og med oktober 2026: 174.830 nyregistreringer med 143.910 elbiler, altså 82,3% elbilandel. Det er 3,4% flere biler end i samme periode i 2025 (169.067), hvor elbilandelen var 69,4%. Tallet er talt direkte i Motorregistret og bygger ikke på top 50.
Tendenser i oktober 2026
- VW ID.4 er månedens mest solgte bil med 616, foran VW ID.Buzz (597) og Audi Q4 e-tron (590), og Volkswagen-koncernen har fem af de syv første pladser.
- Elbilandelen er 88,2%, den næsthøjeste i nogen dansk måned siden 2018 efter septembers 88,6%, og denne gang uden hjælp fra Tesla.
- Markedet vokser 8,8% mod sidste år til 18.932, den største oktobermåned siden 2019.
- Tesla falder ud af top 50 med 137 biler i alt mod 2.300 i september, som typisk i måneden efter et kvartalsskifte.
- MG ZS HEV er #8 med 423 biler, som alle har en leasingaftale på præcis 30 dage, og på variantlisten er den nummer fem og den første ikke-elbil.
- Skoda Elroq og Enyaq har årets laveste måned, mens Skoda Epiq og Skoda Peaq kommer ind på listen.
- VinFast VF 6 er #9 med 399 biler i to partier, alle uden CVR-nummer.
- Udlejningsandelen falder til 13,0%, den laveste i 2026, fordi der bliver færre benzin- og dieselbiler at leje ud.
- VW ID.3 Neo når 479, og 96% er registreret uden CVR-nummer.
- VW ID.4 overhaler Toyota bZ4X på årslisten, og Skoda Elroq øger forspringet til Tesla Model Y til 839 biler.
Datametode
Denne artikel er baseret på fuldstændige data for oktober 2026 (1.–31. oktober) fra det danske motorregister, opgjort på Motorregistrets ugentlige udtræk dateret 1. november 2026. Total-, elbil- og erhvervstal kommer fra Bildatas top 50-API for oktober og er afstemt direkte mod produktionsdatabasen. Både model- og varianttal opgøres som unikke køretøjer pr. VIN (COUNT DISTINCT vin). Modelnavnet på variantlisten er grupperet som på modellisten. VinFast VF 6 ("VF6" og "VF 6") og Skoda Peaq ("Peaq 60", "Peaq 90" og "Peaq 90x") er lagt sammen til én model hver. Når modelnavnet i Motorregistret rummer mere end modellen, sætter vi det ekstra foran variantbetegnelsen, også for en model med kun ét modelnavn som "Epiq 55". Et ord, der allerede står i variantbetegnelsen, gentager vi ikke, og et langt ord med lutter store bogstaver som "PEOPLE" skriver vi som "People". Skoda skriver batteristørrelsen i modelnavnet og kun "El Aut1" i variantfeltet, så Elroq 60 og Elroq 85 står som to varianter, "60 El Aut1" og "85 El Aut1". På samme måde står Audi Q4 Sportback e-tron for sig som "Sportback e-tron performance". Metoden er ny fra denne artikel. I artiklerne for juli, august og september stod Elroq-varianterne samlet, og tallene for de måneder i denne artikel er opgjort igen med den nye metode.
Rekordpåstandene. Elbilandelen er antallet af unikke VIN med drivmidlet El divideret med månedens samlede antal unikke VIN for personbiler. Septembers andel var den højeste månedsandel fra januar 2018 til september 2026, regnet igennem måned for måned i septemberanalysen, og oktober ligger under september og over alle andre måneder. Påstanden om, at oktober er den største oktobermåned siden 2019, bygger på en optælling af alle oktobermåneder fra 2018 til 2026 på samme måde. Påstanden om Tesla ("første måned i 2026 uden en Tesla-model i top 50") er efterprøvet på de månedlige top 50 fra januar til oktober 2026.
Erhvervsandel er andelen af registreringer med et CVR-nummer. "Uden CVR-nummer" er resten, og begge opgøres pr. VIN, så de to tal summer præcist til månedens total. En bil fra oktober 2025, der i dag har både en registrering med og en uden CVR-nummer, tæller som erhverv. Det sker typisk, fordi bilen er solgt videre.
Erhvervsandelen er et godt mål for de fleste mærker, men ikke for alle. Nogle importører indregistrerer bilerne i eget navn, inden de udleveres til kunden, og for dem siger andelen mere om registreringspraksis end om køberen. Tesla er det tydeligste eksempel, og vi opgør derfor ikke privat mod erhverv for Tesla. I oktober gælder samme forbehold for MG ZS HEV, hvor alle biler har en leasingaftale på 30 dage, og for VinFast VF 6, der er registreret i to partier. Ingen af dem har et CVR-nummer, men det gør dem ikke til privatkøb.
Korte leasingaftaler er opgjort ud fra leasingperiodens start- og slutdato i Motorregistret. En aftale på højst 31 dage tæller som kort. Alle 423 MG ZS HEV har en periode på præcis 30 dage. Sammenligningen med tidligere måneder dækker september 2025 til oktober 2026.
Udlejningsdata er Motorregistrets tilladelse Udlejning Uden Fører. Den sidder typisk på biler hos udlejningsvirksomheder som Hertz, Sixt, Europcar og Avis, men også på importør- og demobiler. Tallet er tilladelsen og ikke en opdeling mellem udlejning og leasing.
De to overlapper i begge retninger, uden at den ene indeholder den anden. I oktober 2026 har 820 af de 2.461 biler med tilladelse (33%) også registrerede leasingdatoer. Omvendt har 4.205 af 5.025 leasingbiler (84%) ingen udlejningstilladelse, og de 423 MG ZS HEV tæller med blandt leasingbilerne. Tallene gælder månedens nyregistreringer. I hele bilparken var de samme to andele 68% og 80%, da vi opgjorde dem i august.
Drivmiddel. Motorregistret opgør drivmidlet som El, Benzin eller Diesel, og hybrider og plug-in hybrider tæller under deres brændstof. MG ZS HEV er derfor en benzinbil i vores tal. På modelniveau regnes en model efter det drivmiddel, flertallet af dens registreringer har. Det er derfor, Mercedes-Benz GLC tæller som elbil på #12 med 296 elbiler ud af 358, og hvor forskellen betyder noget for en konklusion, skriver vi begge tal. På variantniveau er drivmidlet aflæst direkte pr. variant.
Nye modeller og relanceringer. En model tæller som ny, hvis dens første registrering i Danmark ligger inden for de seneste fire måneder (juli–oktober). Vi kræver ikke, at måneden er modellens bedste. Ellers ville en ny model, der dykker i sin tredje måned, forsvinde fra opgørelsen, og afsnittet ville ikke kunne sammenlignes fra måned til måned. En model tæller i stedet som relancering, hvis forgængeren holder op med at sælge i samme måned, som det nye navn dukker op. Den test kører vi på alle debutanter, også dem under top 50-tærsklen. Modeltallene i det afsnit er grupperede, mens tallene for selve navneskiftene nødvendigvis er ugrupperede, fordi de handler om, hvad bilen bliver indberettet som.
Tallene for tidligere års oktobermåneder er trukket direkte fra Motorregistret med samme tælleprincip som oktober 2026 (unikke VIN, personbiler), så år-til-år-sammenligningerne er metodisk ensartede. Oktober 2025 havde 17.398 nye personbiler, oktober 2024 16.347 og oktober 2023 17.782.
Andre kilder til samme tal. Danmarks Statistik offentliggør også månedlige nyregistreringer af personbiler fordelt på ejerforhold og drivmiddel i tabel BIL51 i Statistikbanken. Vores tal vil sjældent matche præcist, og det er forventeligt. Vi opgør ugentlige udtræk fra Motorregistret pr. unikt VIN og publicerer få dage efter månedsskiftet. Danmarks Statistik opgør efter egen afgrænsning og offentliggør senere. Bruger man tallene til noget, der skal kunne dokumenteres, er Danmarks Statistik og Motorstyrelsen de officielle kilder. Vores styrke er aktualiteten og opdelingen på variantniveau, som ingen af dem publicerer.
Septembertallene er opdaterede. Markedstallene for september er opgjort på samme udtræk som oktobertallene og afviger derfor fra septemberartiklen, der viser tallene, som de så ud den 7. oktober. Motorregistret modtager efterindberetninger, så september står nu på 20.179 nyregistreringer mod 19.951 dengang og på 17.882 elbiler mod 17.667. Elbilandelen er stadig 88,6%. Udlejningstallet bevæger sig den modsatte vej, fordi tilladelsen bortfalder, når bilen sælges videre: september står nu på 3.050 udlejningsbiler mod 3.063 dengang. Ingen af tallene er forkerte. De er opgjort på hvert sit udtræk.
Se selv tallene
Vil du se alle modeller? Besøg vores top 50 for oktober 2026 for den komplette liste, eller udforsk detaljeret statistik med filtre og grafer. Variantdata har i dag ingen offentlig side, men vi overvejer at offentliggøre dem, hvis der er interesse.
Vil du se afgiften på en af bilerne?
VW ID. Polo, Renault 5 og Audi Q4 e-tron koster ifølge importørernes prislister mellem 190.000 og 455.000 kr som nye (senest indhentet 29. oktober 2026). Elbiler, der koster under cirka 420.000 kr som nye, betaler 0 kr i registreringsafgift i 2026, og først på de dyrere versioner begynder afgiften at tælle. MG ZS HEV er den eneste bil i top 10 med benzinmotor, og som hybrid får den ikke elbilernes nedslag: den betaler registreringsafgift efter de almindelige regler for benzinbiler. Læs vores komplette guide til registreringsafgift på elbiler i 2026, eller prøv vores gratis afgiftsberegner til at beregne afgiften på en konkret model og variant.
Månedsrapport for oktober 2026, publiceret 3. november 2026. Dansk bilstatistik baseret på det danske motorregister (DMR). Læs mere om vores datametode. Bildatas underliggende data opdateres ugentligt fra DMR.